Vana Testamendi uued tuuled Tartu ülikoolis
/ Autor: Diana Tomingas / Rubriik: Uudised / Number: 25. september 2013 Nr 37/38 /
13.–16. septembrini toimus Tartu ülikooli ruumides OTSEMi (Old Testament Studies: Epistemologies and Methods) konverents.
Eesti Kirik uuris ürituse kohta ühelt peakorraldajalt, Tartu ülikooli usuteaduskonna Vana Testamendi ja semitistika dotsendilt Urmas Nõmmikult.
OTSEM on arvestatava ajalooga Põhja-Euroopa ülikoolide võrgustik, mille algatajateks olid Helsingi ja Oslo ülikool, nüüdseks on võrgustikus ülikoole kokku 14, need on Soomest, Eestist, Rootsist, Saksamaalt, Taanist, Norrast, Suurbritanniast ja Islandilt. 11 liikmesülikooli astusid üles ka Tartus.
Üritusel tegeldakse esmajoones doktorantide uurimisprojektide tagasisidestusega, tegu on seega doktorikonverentsiga. Iga-aastasest üritusest võtavad osa võrgustikku kuuluvate ülikoolide doktorandid, kellel on võimalik oma doktoritööle kogenumatelt teadlastelt tagasisidet saada.
Ürituse formaat on selles suhtes erakordne: doktorandid koostavad oma tulevasest teadustööst ettekande, millele valitakse retsensent, kes projekti läbi töötab ja juba enne konverentsi doktorandiga läbi arutab, milliseid uuringu valupunkte konverentsil käsitletakse.
Konverentsil saab kõneleja tund aega, mille jooksul ta oma töö teesid esitab ja retsensendiga dialoogi peab. Sellele järgneb pooletunnine diskussioon publiku ehk auditooriumiga, kuhu kuuluvad nii eriala postdoktorid kui professorid. See tähendab, et iga doktorant saab rahvusvahelisel tasemel väga arvestatavat tagasisidet.
Erinevus doktorikoolidega siinkohal ongi selles, et eesmärk ei ole niivõrd doktorandi harimises, kuivõrd just tema teadustöö arendamises konstruktiivses, kuid sõbralikus keskkonnas.
Sisuliselt jäid korraldajad Urmas Nõmmiku sõnul toimunud konverentsiga rahule. Kuna OTSEMi konverentsidel kohtuvad erinevate teadusmeetodite või koolkondade esindajad Skandinaaviast Saksamaani, on üks selle ürituse tänuväärsetest eesmärkidest ka nende erinevate distsipliinide kokkupuutepunkti võimaldamine.
Kui rääkida suundumustest Vana Testamendi teadustes, tuleks Nõmmiku sõnul kindlasti arvestada, et igasugune teadustöö on nn pika vinnaga protsess ning trendidest on raske rääkida. Samas on võimalik välja tuua, et viimastel aastatel on tugevalt suurenenud vanade Lähis-Ida tekstide kasutus võrdlusmaterjalina.
Ka teaduslugu kui teaduse arengu ajalugu uurivate tööde osakaal on suurenemas. «Vana Testamendi kriitilisel uurimisel ja piibliteadustel on nüüdseks juba pikk ajalugu ja see väärib uurimist,» sõnas Nõmmik.
Korraldaja sõnul jäid osavõtnud ja korraldajad üritusega tõesti väga rahule. Kõik funktsioneeris imehästi, usuteaduskonna ruumid sobisid ideaalselt 38 osalenud teadlase arutluste majutamiseks, kogu peahoone taristu töötas suurepäraselt, Ülikooli kohviku personal valmistas kogu ürituse vältel osalejatele maitsvaid roogasid ning Tartu Jaani kirik ja selles toimunud kontserdid jäid samuti osavõtjatele eriliselt kauni mälestusena meelde. Kõik kokku jättis külalistele Tartust tõeliselt meeldiva mälestuse.
Diana Tomingas