Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vanavanemate õnnistus

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Möödunud pühapäev oli vanavanemate päev, mida misjonikeskus koos Eesti Piibliseltsiga tähistas Riias Jaani kirikus. Olime seda ette valmistanud mitu kuud. Kuna õp Valdek Johanson on jäänud pensionile, pidime otsima Riias eestikeelse töö jätkamise võimalusi. Külastades Valdek Johansoni ja Samuel Reinaruga Riia Jaani kogudust, Eesti koguduse esindajaid, Eesti suursaatkonda ja Läti Eesti Seltsi esindajaid, küsisime, kui huvitatud nad on eestikeelsete jumalateenistuste jätkumisest Riias. Kõik osapooled ilmutasid huvi, mis andis põhjuse asuda vaimuliku otsingule. Kui Valga Peetri-Luke koguduse õp Margus Suvi oli oma nõusoleku andnud, asusime tööplaani koostama. Eestikeelsele tööle tähelepanu äratamiseks otsustasime korraldada koguduse päeva, mille teemaks valisime „Esiisade pärandit hoides“.
Läbi ajaloo on Eestil olnud Lätiga tugevad sidemed, eriti Riiaga. Riia vaimulik seminar on andnud Eestile mitmeid tuntud vaimu- ja poliitikategelasi, nende hulgas Eesti esimene president Konstantin Päts.
Koguduse päev algas jumalateenistusega, kus jutlustas piiskop Tiit Salumäe ja teenisid kaasa Riia piiskop Rinalds Grants ning kohalik õp Ingus Dauksts. Selle päeva suureks rõõmuks olid kaasa teeninud muusikud Tiia Tenno ja Hille Poroson orelil, Leena Laas viiulil, solist Dagmar Õunap ja Valga praostkonna projektikoor, Valga praost Mart Jaanson ja praostkonna vaimulikud. Vaimulikke oli kokku kümme. Jumalateenistus algas protsessiooniga, mis kulges linna tänavatel, ümber kiriku. Protsessiooni risti kandis Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson. Selle risti andis EELK Misjonikeskus ja kinkis mälestuseks Riia Jaani kirikule tänuks pikaajalise koostöö eest EELKga.
Konverentsi tervitas Eesti suursaadik Lätis Eerik Marmei. Ta andis ülevaate Eesti ja Läti koostööst ja tõi esile tõsiasja, et oleme üks rahvas, kuigi räägime eri keelt.
Läti Eesti Seltsi esindaja Toomas Kalda tegi ülevaate Läti Eesti Seltsi ajaloost, milles on koht Eesti Majal Riias ja Eesti koolil.
Õpetaja Valdek Johanson rääkis eestikeelsest kogudusetööst.
Endine suursaadik Lätis Leili Utno andis ülevaate Läti õppeasutuste osatähtsusest eestlaste kultuuriloos. Piibliseltsi tööst Eesti- ja Liivimaal andis ajaloolise ülevaate Jaan Bärenson.
Päev on järelvaadatav veebis: jumalateenistus https://www.youtube.com/watch?v=Dn_dfoP-Z_8&t=18s ja konverents https://www.youtube.com/watch?v=28WU_g552QA.
Õhtukontserdil mängisid orelil Tallinna Jaani koguduse organist Tiia Tenno ja Rapla koguduse organist Hille Poroson ning viiuldaja Leena Laasi, solistina laulis Dagman Õunap, kes on EELK diasporaatöö Helsingi eestikeelse kogudusetöö koordinaator.
Päeva lõpetuseks oli toimkond kutsutud Eesti suursaatkonda vastuvõtule, kus oli võimalus anda üle tänukirjad ja öelda tänusõnad neile, kes andsid oma panuse eestikeelse kogudusepäeva korraldamiseks.
Pühapäeval, mil Lätis tähistati isadepäeva, teenis piiskop Tiit Salumäe Riia toomkirikus koos piiskop Rinalds Grantsiga. Piiskop Salumäe jutlustas eesti keeles ja teda tõlkis Toomas Kalda.
Kokkuvõtteks saab olla tänulik Jumalale, et evangeelium ülestõusnud Kristusest ühendab meie rahvast nii kodu- kui välismaal.

 
Leevi Reinaru
EELK Misjonikeskuse juhataja