Värviline ja värvikas kohtumine
/ Autor: Maire Toom / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 19. august 2015 Nr 32/33 /
Tallinna Jaani kiriku lõunasaalis esitas sel suvel oma rõõmsatoonilisi, helge meeleoluga maale juuditar Gila Wiemer.
Sündinud 1959. a Jeruusalemmas, asus ta 1982 elama Saksamaale. Gila Wiemer on õppinud Jeruusalemma pedagoogilises koolis ja seejärel töötanud õpetajana. Saksamaal koolitas ta end meditsiiniõeks ning abiellus Saksa diplomaadiga. Ja nii on ta elanud pikemat aega nii Ameerikas kui mitmel pool Euroopas. Praegu resideerivad nad Eestis.
Kunstiga hakkas Gila Wiemer tegelema Saksamaal, algul keraamikaga, seejärel tulid erinevatest materjalidest (tekstiil, nahk, puit, pärlid, suled) ja tehnikatest (kudumine, tikkimine, maalimine) kokku pandud seinavaibad. Nüüd näib, et üha enam köidab kunstnikku maalikunst, ent siingi huvitab teda erinevate materjalide-tehnikate liitmine.
Nii ilmestavad tema kompositsioone ka naivistlikud puitfiguurid, maalitud tekstiilitükikesed, lisaks veel natuke klaasi, keraamikat. Kõik see loob rõõmsa ja mängulise, lapsemeelselt vaba ja vahetu õhkkonna.
Selle hoiaku kaudu jõuab vaatajani kunstniku humaanne sõnum – usk ja lootus, et inimkond suudab liikuda parema, mõistva ja mõistlikuma maailma suunas, kus, tähendamissõnadele toetudes, suudavad elada üheskoos hunt ja talleke, lõvi ja veis, ning kus pole vaenu erinevate usundite vahel.
Sellist tänase päeva taustal ilusat, ent üsnagi utoopilist mõtet ilmestavad visuaalselt eri tasanditel, kuid ühises ruumis ja ühtse keskpunkti ümber tiirlevad sfäärid koos pisikeste inimsipelgatega, igal neist oma rada käia. Seda igavest ringkäiku valvab ja valitseb kuldne templikuppel ja päiksena särav lootuse lill (maal «Jeruusalemm»).
Maal «Mees aknal» mõjub esmalt olmelise linnapildina, kus aknal olija heidab heatahtliku pilgu ümbritsevale. Ent detailsetesse sümbolitesse süvenedes saab kaasa minna kunstniku mõttega: las õitseda tuhat lille ja elada rahumeelselt koos erinevad usundid.
Ja kuigi kunst ei suuda otseselt maailma parandada, saab ta luua head energiat. Vaataja lahkub sellelt näituselt hea tundega – ta silm on nautinud värviharmooniaid ja kaunid mõtted on kosutanud ta hinge.
Maire Toom