Viimsi kirikus on kaalukausil igavesed väärtused
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated / Number: 10. august 2011 Nr 31 /
31. augustini saab Viimsi kirikus vaadata kunstnik Andres Toltsi maale.
Andres Tolts (s 1949) lõpetas 1973. aastal ERKI tööstuskunsti erialal. Tema esimene avalik esinemine oma töödega oli juba kunstiinstituudi päevil 1969 Pegasuse kohvikus. Aastail 1973–1987 koostas ja kujundas ta almanahhi Kunst ja Kodu, kus ilmus ka tema enda artikleid. Ta on teinud kujundusi tuntud eesti luuletajate kogudele, näiteks Jüri Üdi luulekogule «Detsember».
Üheks meelisteemaks on olnud otsida võimalusi eluta ja elusa looduse kooseksisteerimisest. Tema teostel mõjuvad igasugused linnud ja kalad esteetilisse keskkonda paigutatuna, marmoriga ümbritsetuna nagu topised. Üheks lemmikvõtteks on pilt pildis, mis tekitab soovi katsuda, kas mõni pilt on maalile kleebitud või ikkagi maalitud.
Näitusel Viimsi kirikus on näha valikut kahest maalisarjast: «Asjad» ja «Kullakangid».
«Asjad» on vaatlus sümbolite erinevaid tähendusi omandanud esemetest, mida sümbolina kasutab mitu vaimset ja religioosset süsteemi. Kas sümbolit on võimalik taas esemeks taandada või jääb sümboolika igaveseks külge, kui kord sümboli staatus on omandatud?
Sari «Kullakangid» on tasakaalust lähtuvad kompositsioonid, kus kaalukausil on alati üheks pooleks kullakang. Hinnangulisus jääb lahtiseks, kas kullakang on kuldvasika või hoopis muutumatu ja igavese väärtuse sümbol.
Kunstiteadlane Ants Juske on öelnud: «Tolts armastab ilusaid asju, kuid konventsionaalse «ilusa ilu» kõrval peab asjadel olema mingi metafüüsiline tähendus. Tõenäoliselt on ta sellise asjademaailma «õilistamise» võtnud kaasa ajast, mil ta veel maalis inetuid asju.»
EK