Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vormsi kiriku pikihoone saab kivise katuse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Vormsi Püha Olavi kiriku vanem osa on ehitatud 13. sajandil. Praeguse väljanägemise sai pühakoda 390 aastat tagasi. Arhiiv.

Arvatavalt mais hakkavad Vormsi kiriku juures esialgse kokkuleppe põhjal tööle Resteh OÜ töömehed, et panna pühakojale uus katus.

Nimelt on muinsuskaitseamet teada andnud, et omandireformi reservfondi taotlusvoorust on Püha Olavi kiriku, saare peamise ajaloomälestise ja vaatamisväärsuse katuse remonditöödeks eraldatud 70 879 eurot. Vald on lubanud ettevõtmist toetada 14 000 euroga ja koguduse omaosalus on 18 000. Kogudust teeniv õpetaja Ants Rajando ütleb, et kui Jumal lubab, saab kogudus vajaliku summa heade inimeste abiga kokku.

Kuigi summa tundub suur, on katuse remont hädavajalik, sest aastate jooksul on katuses tekkinud kümneid kohti, kust vihmavesi läbi tuleb ja hoone puitkonstruktsioone kahjustab. Praegusel hinnangul ei ole katuse kandekonstruktsiooni niiskuskahjustused veel suured, ent läbijooksu jätkudes olukord halveneks kiiresti ja muudaks katuse remondi tunduvalt kallimaks.

Kirik sai praeguse ühekordsete valtsidega plekk-katuse 1988. a ja õpetaja, kes ise tollal vabatahtliku töömehena kiriku taastamistööde juures oli, sõnab, et toona tuli kirikuhoone päästmiseks katusekate kiirkorras vahetada. Kahjuks tehti 34 aastat tagasi katuse plekk-kate ühekordsete valtsidega, mis aastate jooksul on järele andnud ja avanenud ning katus on hakanud väga paljudes kohtades vett läbi laskma.

Uueks katusekatteks on kavandatud naturaalpunane keraamiline nn hollandi S-kivi. Kivide alla rajatakse vettpidav aluskate, mistõttu sadevesi ei pääse enam katusekonstruktsioone rikkuma. Uus katus saab ka märksa ilusam ja ajaloolise pühakoja arhitektuurile sobivam. Restaureerimistööde projekti on koostanud Rändmeister OÜ.

Katuse remonditööd koguduse jumalateenistusi ei sega, samuti õnnestub loodetavasti tagada kiriku külastajatele ohutus ja pühakoda jääb suvel huvilistele avatuks, arvab õpetaja. 

Rita Puidet