Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vormsi õpetajal 60. sünnipäev

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Rajando_aug2010Vormsil
Vormsi koguduse õpetaja Ants Rajando tähistas küünlapäeval 60. sünnipäeva.Arhiiv

Küünlapäeval täitus Vormsi Püha Olavi koguduse õpetajal Ants Rajandol 60 eluaastat. Vormsi kogudust on ta teeninud alates 1992. aastast.

Hiljuti ilmunud Tiit Pädami koostatud artiklitekogumikus „Igavikust kantud maastik“ on koostaja ja sünnipäevalapse artikkel, mis annab ülevaate, kuidas nad 1984. aastal, mõlemad aasta eest värskelt Eesti Riikliku Kunstiinstituudi arhitektuuri eriala lõpetanud noored mehed, võtsid initsiatiivi, et Püha Vaimu kirik taastada.
Artikkel lõppeb tõdemusega, et paljudel restaureerimistöödel osalenutel tekkisid usalduslikud suhted omavahel ja kirikuga ning mitmete töötegijate remonditöö lõppes ristimise ja leeritamisega. Nõnda oli see ka Ants Rajandoga, keda tolleaegne Pühavaimu õpetaja Jaan Kiivit jun, hilisem peapiiskop, vastremonditud Pühavaimu kirikus altari ees 1985. aasta kolmekuningapäeva jumalateenistusel ristis ja leeritas. Nii algas Ants Rajando ristiinimese teekond.
Üsna sarnane oli ka tema teekonna algus vaimulikuna, sest kogudusetöö Vormsil algas just pühakoja renoveerimisest ja hiljem projekteeris ta ka uue pastoraadi. Nõnda hooneid ja kogudust koos abikaasa ja kaastöötajatega üles ehitades on aastad kulgenud. Teenistused Vormsil toimuvad kaks korda kuus ja Rajandol on kodu nii saarel kui ka Tallinnas Kadriorus.
Vormsi koguduse juhatuse esimees Ene Rand jagab, et nende õpetaja ümmargune sünnipäev on oluline: „Rõõmustasime nähes, et teenistus on just õigel päeval. Hoiame meeles ka Tartu rahu 100. aastapäeva, kindlasti lehvib lipp kogudusemaja ees lipumastis ja kaetud on kirikukohvilaud.“ Ajaloost vaimustatud õpetajale kingiti raamatupoe kinkekaart, et ta saaks ise kingituse välja valida. Hiljem soovitakse küll raamatusse pühendus kirjutada.
Ene Rand kiidab õpetaja Rajandot, hääles soe tänulikkus: „Rõõmustame, et meil on oma õpetaja. Tal on alati meie kõigi jaoks aega, ei pea ennast jagama mitme koguduse vahel nagu tihti väikestes maakogudustes. Kogudusele on plussiks, et õpetaja on ka tugev majandusinimene. Soovime talle tugevat tervist!“
Ants Rajando on sündinud 2. veebruaril 1960 Tallinnas, ordineeriti diakoniks 19. juunil 1992 Haapsalu toomkirikus ja õpetajaks 11. veebruaril 2017. Teeninud Vormsi kogudust 1992. aastast. On 2015. aastast EELK kultuuriväärtuste komisjoni liige, tegutseb ka arhitektina. Abielus, kolm last. 2013. aastal pälvis EELK Teeneteristi III järgu.
Kätlin Liimets

Teised temast:
Tiit Pädam, Stockholmi koguduse õpetaja:
Tunnen Ants Rajandot üle 30 aasta. Õppisime ka viimase kursuse kunstiinstituudi arhitektuurierialal koos. Ants on usaldusväärne ja asjalik sõber. Ta on hea ning selgelt omanäoline arhitekt, kes on välja kujundanud ka enda isikliku vormikeele. Vaimulikuna on ta ustavalt juba aastakümneid teeninud väikest Vormsi kogudust ja kujundanud sellest omalaadse kogudusekeskuse, kuhu tullakse lähedalt ja kaugelt nii seminare ja leerikursusi pidama kui ka sõpruskogudustega läbikäimiseks. Tema jutlustes ja koguduse tegevustes ning inimestega suhtlemises kajastuv kristlik usk ja mõtteviis annavad tunnistust selgelt läbimõeldud maailmavaatest, kindlatest väärtushinnangutest ning küpsest usust.