Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soosinguajad

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! Ps 33:12

Milline võiks näha välja ebajumal? Kas meenutab see mõnda groteskse välimusega skulptuuri, mõnda sellist, mida oleme harjunud nägema mõnes mesoameerika muistses linnas? Ja kellele ammusel ajal ohverdati veel tuksuvaid inimsüdameid? Või on see midagi muud?

Martin Luther kirjutab Suures Katekismuses 1. käsu seletuses: „Millest su süda kinni hoiab ja millele ta loodab, see ongi tegelikult su Jumal.“

Nii võib ka midagi väga ilusat ja meeldivat saada kellegi jaoks ebajumalaks. Kui inimene ise on loonud endale jumala oma näo järgi või saanud ise endale jumalaks. Sest usk on viimsena usaldus. Olgu siis nähtava või nähtamatu vastu.

11. pühapäev pärast nelipüha tõstab selle usalduse küsimuse isiklikult tasandilt rahvuslikule või riiklikule tasandile. Sel pühapäeval meenutatakse Jeruusalemma hävitamist 70. a pKr.

Uus Testament ütleb, et selle põhjus oli Jeesuse ja teiste prohvetite hülgamine oma sünnirahva poolt (Mt 23:34–39). Rahvas ei usaldanud Jumalat, kes tuli oma rahva juurde nii, kuidas ei peetud võimalikuks.

Teisalt on see müsteerium. Jeesuse hülgamine oli vajalik, et ta saaks viia täide selle, milleks oli tulnud.

Kummaline, kuidas just keerulistes olukordades ilmub Jumala arm. Selle muistse sündmuse kaudu on antud võimalus neile, kellel seda päritolu tõttu ei olnud. Ka meie oleme nende hulgas.

Paulus võrdleb seda metsikute õlipuuokste pookimisega väärisõlipuu tüve külge. Et Jumala õnnistus voolaks teistegi rahvaste sisse. Kuni aja täis saades õnnistab Jumal taas ka oma rahvast. (Rm 11:17–26)

Keda sina usaldad? Keda usaldab rahvas? Keda usaldavad need, kes kannavad vastutust rahva ja riigi eest?

Joel Siim

PALVE

Maailma ja ajaloo Issand, vala meie üle oma Püha Vaimu, et tahaksime ja jaksaksime usaldada Sind, ainsat, kes on usaldusväärne.