Üks Küsimus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 11. jaanuar 2012 Nr 2 /
EELK vaimulike konverentsi iga-aastane istungjärk toimub tänavu 24.–25. jaanuarini Roosta puhkekülas Läänemaal. Mis motiveerib vaimulikke koonduma kaheks päevaks ning kui suur roll on siin peateema valikul, milleks tänavu on jutlustamine ja jutlus?
Jaan Tammsalu, Tallinna praostkonna praost ja konverentsi juhatuse liige:
Oma praostkonna kohta võin eelmiste aastate näitel kinnitada, et osavõtuprotsent on kõrge. Miks minnakse? Eks tegureid ole mitu. Arvan, et üks kandvamaid on siiras soov ametikaaslastega kokku saada ja päeva-paar segamatult, koduseid teemasid pisut tagaplaanile jättes koos olla.
Tunne, et teed ja teed, kuid tulemusi ei näe ning ümbritsevaga kursis ei ole, on kõigile vaimulikele tuttav, vähemalt mingil perioodil. Tajuda, et meid polegi vaid käputäis, seda võimaldabki kokkusaamine. Kasvab tunne, et oleme pühendunud samale eesmärgile ja meie tegevusel on sügavam mõte.
Teise olulise tegurina nimetan soovi erialase enesetäienduse järele. Iga vaimulik tajub vajadust muutuda oma töös paremaks, tõhusamaks. Pean mõeldamatuks varianti, et keegi õpetajaist tunneb end oma ametis valmis olevat, nii et arenemisruumi enam pole. Eelmisel aastal viisime osavõtjate seas läbi küsitluse, millised teemad oleks konverentsil teretulnud. Teemaks number üks kujunes jutlus. See, kuidas vaimulik läbi sõna kogudusega suhtleb, ongi ääretult oluline. Jutlus ei tohiks olla monoloog, vaid dialoog kogudusega.
Kui õpetaja ei vaata kantslist koguduseliikmele silma, ei otsi temaga kontakti ning hiljem ei saa tagasisidet, on midagi väga viltu. Oluline on, kas jutlust öeldakse kolmele või sajale kirikulisele või hoopis tuhandetele raadiokuulajatele. Kui kirikus on hea ja huvitav vaid õpetajal, mitte teistel kirikulistel, on vaimulikul aeg revideerida tõsiselt oma kutsesobivust. Kui on märk, et jutlustamiseks kasutatav «kaanani keel» on kogudusele arusaamatu, on samuti aeg muutusteks.
Roostal ei räägi me aga üksnes jutlusest, arutada võetakse läbi erinevate töötubade mitmed teisedki teemad. Katsume üheskoos astuda sammukese edasi sõna tõhusa, haarava ning adressaadile mõistetava kasutamise suunas.