Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus /
Raamatumessil Moskvas
Kirjastaja Urmas Tamm Johannes Esto Ühingust üllatus Moskvas rahvusvahelisel raamatute näituslaadal vaimulike raamatute rohkusest.
«Kaasajastatud VDNH (rahvamajandussaavutuste näituse) väljaku paviljonis hõivas vaimulik sõna kümmekond boksi: õigeusukiriku Moskva patriarhaat suure valikuga, mitmed kloostrid. Pakuti piibleid, selle selgitusi, usukannatajate lugusid jmt,» rääkis Urmas Tamm. «Kiriku pärand 1917. a eelsest ajast on taas välja antud, nii faksiimiles kui ka uute väljaannetena. Esindatud oli Vene Piibliselts, mis on suuresti protestantlik initsiatiiv, liigutav leid oli tõlge Osvald Tärgi raamatust.
Moskva hiigelsuured raamatupoed Dom Knigi ja Biblioglobus avaldavad muljet. Tosin aastat tagasi ei pidanud neis raamatu hinda vaatama, kuid nüüd on need 600–800 rubla, lisaks mõned ülikallid, nt «Püha maa» 4500 rubla. Vene raamatule on märgitud ka tiraaž, üllatas värvitrükis raamat heraldikast trükiarvuga 300.
Usulise kirjanduse müügilette oli palju, raamatud on suurtes tiraažides ja mitte kallid. Haruldase kirjanduse «leiukohad» on endiselt ilma sildita, neis kohtuvad bibliofiilid. Venemaal levib raamat mitte ainult poe kaudu.»
105 aastat metodismi Eestis
15. septembril tähistas Eesti Metodisti Kirik ajalookonverentsiga Tapal kiriku 105. aastapäeva. Tapa kogudus on esimene Mandri-Eestis rajatud metodisti kogudus, mille asutamisest möödus augustis 100 aastat. Konverentsil kõneldi pastorite Karl Kuuma ja Endel Rangi elust ning Tapa koguduse ajaloost.
20. sajandi alguses Eestisse jõudnud metodismi juured ulatuvad 18. sajandi Inglismaale, kus puhkes vaimulik äratus. kuulutustöö taga seisid John Wesley ja tema kaastöölised. EMK kuulub asutamisest alates Eesti Kirikute Nõukogusse.