Et küünlad põleksid kõikides kirikutes
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 24. august 2005 Nr 34 /
Kui paljude aastate jooksul on luteri kirik saanud mitmesugust majandusabi ikka välismaistelt organisatsioonidelt ja sõpruskogudustelt, siis nüüd on asutatud täielikult kodumaisel kapitalil põhinev sihtasutus Eesti Luterliku Kiriku Toetusfond, mille algkapital on 3 miljonit krooni.
Eesmärgiks koguda vara ja seda hallata, et saadud vahendite abil edendada EELKd ja tema koguduste majandustegevust ehk jätkusuutlikkust, et küünlad põleksid kõikides kirikutes.
Fondi asutaja on üks EELK liige, kes aastaid on püüdnud kirikut aidata, toetanud oma firmade kaudu Viljandi Jaani kogudust ning majandusnõukogu kaudu teisi kogudusi ja kogu kiriku edasist majanduslikku arengut.
Tänaseks on ta pannud toetusfondi enam kui pool miljonit krooni ja lisab kohe veel 2,5 miljonit. Fondi looja loodab, et ta ei ole ainus, kes on valmis oma isikliku panusega selle fondi läbi kiriku elu edendama. Fond peaks aitama headel unistustel teoks saada.
Väikestele kogudustele appi
SA juhatuse liikme õpetaja Jaan Tammsalu sõnul on EELKs praegu ligi 40 kogudust sellises majanduslikus seisus, et reaalselt peaks olema võimatu neil edasi eksisteerida. «Kõik alla 200 000kroonise sissetulekuga kogudused on tegelikult tõsise löögi all,» selgitab ta.
«Samas on kogudused saanud tagasi erinevat vara, aga on selge, et väikene kogudus ei suuda seda vara hallata. Pangad laenu ei anna. Meie mõte on aidata selliseid kogudusi nullseisust üle. Me eeldame, et pool rahast on taotlejal endal olemas ja meie laename siis teise poole.»
Toetusfond on mõeldud eelkõige koguduste toetuseks, et kogudus saaks hakata arendama mõnda majandustegevust nii, et see hakkab teda hiljem toitma. Näiteks, kui mõnel kogudusel on hea idee ja ruumid, mida teenima panna, nii et koguduse majanduslik olukord pikemas perspektiivis paraneks, aga ruumide kordaseadmiseks napib omavahendeid, siis tuleb kirjutada avaldus, lisada projekt, mis kindlasti sisaldab finantsplaani, ja esitada need fondile läbivaatamiseks
Fondi sooviks on kogudusi n-ö järje peale aidata, et nad ei peaks oma kirikuuksi sulgema. SA nõukogu, kuhu kuuluvad Riho Noorkõiv, Tarmo Loodus ja Raivo Linnas, on see, kes teeb otsuse, kellele ühel või teisel viisil toetust anda.
Kindlasti ei jää fondi asutaja ainsaks, fondiga võib liituda igaüks, kes soovib taolisel moel EELKd toetada. Jaan Tammsalu sõnul on avaldatud mõtet asutada fondi juurde 25 000kroonine aastapreemia, millega premeerida aktiivseid koguduseliikmeid, kes on millegi erilisega oma koguduses hakkama saanud, näiteks koguduse mõne projektiga järjele aidanud. Kõiksugused alafondid on tulevikus mõeldavad.
Ei oska tänada
Majandusnõukogu liikmena on õpetaja Tammsalu aastate jooksul kokku puutunud ka meie, eestlaste, ühe ebameeldiva omadusega – nimelt me ei oska või ei taha tänada. Oleme küll varmad abi vastu võtma, kuid paarilauselistki tänu selle eest ei saa meilt sageli kuidagi välja kiskuda.
«Toronto Peetri kirik saatis eelmisel aastal raha vaesemate koguduste toetuseks. Jagasime selle 24 koguduse vahel laiali ja kaheksa kogudust pole tänaseni mitte ridagi tänuks kirjutanud, kuigi oleme konsistooriumist helistanud ja palunud seda teha.
Ka sel aastal on Peetri koguduse abi taas tulemas, kuid sel korral jätsin lihtsalt abisaajate nimekirjast välja need kogudused, kes ei ole suvatsenud eelmise korra eest vähimatki tänu väljendada. Mõne koguduse eelarveski ei väljendu see abi.
Ka E.E.L.K. juhtkonnast on signaale tulnud, et vähemalt pooltele annetustest ei ole mingit vastust tulnud. Samal ajal peab ütlema, et üks osa kogudusi on ääretult korrektsed neis asjus ja me püüame eelkõige neid aidata.»
Õpetaja Tammsalu näeb tulevikus võimalust, et näiteks väliseesti kogudused võiksid fondi kaudu teha oma annetused, mis tagaks neile korrektse aruandluse raha kasutamisest.
Laenu saab üsna kiiresti
Kindlasti huvitab tulevasi laenutahtjaid, kui kaua abi saamine aega võtab. Tammsalu selgitab, et kõik sõltub raha suurusest ja eesmärkide selgusest. Nõukogu võtab taotlusi ka e-posti teel vastu, hea oleks, kui projektid saadetaks nii kirjaga kui ka e-postiga, see lühendab asjade käiku.
«Usutavasti on protsess kahest nädalast kuni paari kuuni,» on Tammsalu kindel ja lisab, et ka majandusnõukogu saadab eksperdi koha peale olukorda hindama, kui kogudused tahavad midagi müüa. Sama hakkab kehtima suuremate laenude puhul. Lõpetuseks ütleb ta, et väga heade projektide puhul võib laenust kingitus saada.
Kõikvõimalikke küsimusi ja projekte oodatakse aadressil Jaan Tammsalu, Lastekodu 6A, 10115 Tallinn või e-posti aadressil jaan.tammsalu@eelk.ee.
Tiiu Pikkur