Kasahstanis mälestati okupatsiooniohvreid
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 10. juuni 2015 Nr 26 /
31. mail toimus Kasahstani vabariigis Karagandõ oblastis Spasski memoriaalkompleksis Eesti kodanikest represseeritutele mälestusmärgi avamine. Õnnistamistalituse viis läbi emeriitpeapiiskop Andres Põder.
Karlag on lühend Stalini-aegsest Karaganda parandusliku töö laagrist, kuhu kuulus hiilgeajal 29 laagrit. Sealsetes vangilaagrites olnutele mälestusmärgi valmimise ja avamise eestvedajaks oli Eesti vabariigi suursaatkond Astanas, kelle kutsel osales mälestusmärgi avamisel delegatsioon Eestist eesotsas president Arnold Rüütli ja emeriitpeapiiskop Andres Põderiga. Mustast graniidist tehtud mälestusmärgi kavandas skulptor Rene Reinumäe ja töö teostas kohalik skulptor Igor Bagramov.
Andres Põderi sõnul oli kohapeal Eesti delegatsioonile ette valmistatud sisukas programm: kohtuti ajaloolastega Karaganda ülikoolis ja oblasti kuberneriga, toimus ekskursioon Karlagi ja kunagise Alžiiri naistevangla muuseumi, tutvuti Kasahstani keskarhiiviga.
Pühapäevasel pidulikul miitingul Spasski memoriaalkompleksis kõnelesid kohalikud juhid, palvuse pidasid islami ja õigeusu vaimulikud. Eesti mälestuskivi avamisel võttis sõna president Rüütel ja mälestuskivi õnnistas emeriitpeapiiskop Andres Põder. Õnnistamisele eelnenud kõnes ütles Põder, et kannatuses ja surmas oleme ühendatud kandma üksteise koormaid ja kaasajas peame tegema kõik, et sõjakoledused ja poliitilised repressioonid ei korduks.
Spasski memoriaali on mälestusmärke püstitanud juba 25 riiki. Eesti mälestuskivi avamine toimus ülemaalisel represseeritute mälestuspäeval koos hispaanlastega, kelle mälestuskivi asub otse Eesti oma kõrval.
Andres Põder võttis sündmuse kokku: «Represseeritute mälestussamba avamine Kasahstanis on väga oluline samm meie mineviku jäädvustamisel ja teadvustamisel, samuti tänuvõla tasumisel. Ehk annab see hoogu ka represseeritute mälestusmärgi rajamisele Eestis.»
Kätlin Liimets