Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Juubelikongress läheneb

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Kongressile registreerimisega on olnud segadust. Sellepärast selgitan kõigepealt seda mõne sõnaga. Kongress toimub kahel päeval, 26. ja 27. mail. Vaimulikud, kirikumuusikud ja koguduste juhatuseesimehed saavad registreeruda kongressile EELK kodulehekülje sisevõrgus. Seal registreerunutel on võimalik valida toidukorrad ja majutus ning nad on kohe registreeritud kaheks päevaks.
Kuid kõik ülejäänud inimesed on oodatud kongressi teisele päevale. Sinna saab registreeruda EELK kodulehekülje avalehel, vajutades juubelikongressi reklaamile. Kuigi teisele kongressipäevale registreerimine ei ole kohustuslik, on see siiski vajalik selleks, et osa saada ka selle päeva toitlustamisest.
Vaimulikud, kirikumuusikud ja koguduste juhatuseesimehed peavad omaette erialaseid konverentse 26. mai pärastlõunal. Kõik muu kongressi kavast on avatud kogu rahvale. Kõigile on siis avatud reedel, 26. mail kell 10 toimuv avajumalateenistus ja sellele järgnev Euroopa Kirikute Konverentsi peasekretäri isa Heikki Huttuneni loeng.
Teise päeva üritused on samuti kõik mõeldud kogu rahvale. Alustame 27. mail kell 10 peajumalateenistusega, millest Eesti Televisioon teeb otseülekande. Sellele järgnevad kongressi peaettekanded peapiiskop Urmas Viilmalt ning professoritelt Tarmo Soomerelt ja Margit Sutropilt. Pärast lõunat kuulame tervitusi, kirjutame alla lepingu Soome kirikuga, toimub tähtpäeva postmargi esitlus ja kongressi deklaratsiooni vastuvõtmine. Päeva lõpetab pidulik kontsertpalvus EELK autasude üleandmisega.
Kongressi eelüritusteks on 25. mai õhtul kell 19 küünalde süütamine kõikidel surnuaedadel meie kiriku vaimulike ja teiste töötegijate haudadel. 25. mai õhtul kell 19 toimub Tartu Pauluse kirikus ka Põhjamaade sümfooniaorkestri kontsert. Solist on Guy Braunstein (viiul, Iisrael). Orkestrit dirigeerib Anu Tali. Kavas on Tšaikovski Pas de deux balletist „Luikede järv“, Brahmsi viiulikontsert ja Rahmaninovi sümfoonia nr 2. Kongressile registreerunutest esimesed 100 kohaletulnut saavad kontserdile tasuta pileti. Pileteid on võimalik ka ette tellida Tartu Pauluse koguduse kantseleist telefonil 742 0258.
Juubelikongressi õnnestumine sõltub lõpuks meist igaühest. Rahvakirikuks saamine tähendaski seda, et kogu kirikuelu korraldus ja vastutus on igal koguduseliikmel. Enam ei saa küsida, et mida te seal kirikus teete, vaid meie olemegi need, keda Issand tööle saadab. Kongress on vaid üheks kinnituseks meie ühisest vastutusest kirikuelu eest.
Juubelikongress aitab meelde tuletada, et õige usu ja puhta õpetuse nimel tuleb vaeva näha. Meid ümbritsev aja vaim ja vaimsete hoiakute moevoolud ei jäta mõjutamata ka kirikut ja usklikke. Tõde ja armastus on tähtsad, kuid ei saa teha tõe nimel armastuses järeleandmisi ja armastuse nimel ei saa teha tõe osas järeleandmisi. Tasakaalu hoidmine vaimulikes küsimustes ei ole alati lihtne. Sellepärast tuleb elada meeleparanduse vaimus ja olla avatud Jumala Vaimu uuendavale väele. Reformatsioonisündmused meenutavad meile, et ükski uuenemine ja oma vigade tunnistamine ei sünni valutult ja vastuseisuta. Siiski peame teadma, et ükski kirik ei püsi ilma pideva sisemise uuenemiseta.
Oma kiriku väärtusi esile tuua tundub sageli kõige lihtsam teiste vigadele sõrmega näidates. Juubelikongress pöörab aga tähelepanu nendele rikkustele, millega Jumal meid on õnnistanud. Kiriku keerukamatel aegadel on reformaatorid pidanud sõnastama meie usu jaoks kõige olulisemad asjad. Nende meeldetuletamine on alati vajalik. Oluliste asjade silmas pidamine ei ole hoidnud meid üksnes loomulikus vahekorras oma Jumalaga, vaid see on kujundanud ja mõjutanud palju laiemas mõttes meie igapäevast elu. Asjad, mida me uhkusega peame enda elu rikkuseks, on välja kasvanud just õigetest usulistest hoiakutest.
Rõõmsat kohtumist ootama jäädes
luhamets_joel_nh

 

 

 

 
Joel Luhamets,
piiskop