Kristlikud väärtused ühiselt ehitatud riigis
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Määratlemata / Number: 12. november 2008 Nr 45 /
Luterlik kirik koos poliitiliste erakondade ja arvamusliidritega kõneles 7. novembril Tallinnas kristlike väärtuste konverentsil ühiselt ehitatud riigist.
Missugused väärtused ja eluhoiakud on koostöövõimelise ühiskonna aluseks, kuidas neid inimestele omaseks muuta, millised probleemid võivad ette tulla, missugune osa on kirikul ja kristlikel väärtustel – sellest räägiti järjekorras juba kolmandal kristlike väärtuste konverentsil.
Konverentsi tervitasid peapiiskop Andres Põder ja regionaalminister Siim Valmar Kiisler. Konverentsist võtsid osa president Arnold Rüütel ja sotsiaalminister Maret Maripuu, kohal oli riigikogu liikmeid, ministeeriumide ja ühiskondlike organisatsioonide esindajaid, vaimulikke ja kiriku töötegijaid.
Ettekannetega esinesid Tartu ülikooli professor Marju Lauristin, esseist Enn Soosaar ja Usuteaduse Instituudi rektor professor Randar Tasmuth. Kõnedega astusid üles erakondade esindajad. Moderaatori ülesandeid täitis assessor Ove Sander. Muusikalisi vahepalu pakkus Helin-Mari Arderi ansambel.
Meie kirik on keel ja riik
Marju Lauristin ütles oma esinemist alustades, et ehkki vanemad ei ole teda ristinud, on ta ennast alati protestandiks pidanud. Inimloomus on ikka otsinud elu kõrgemat mõtet ja igikestvust, ütles Lauristin ja meenutas Strasbourgi katedraali, kus igas detailis on näha inimese käe jälg, mis on inspireeritud tungist millegi kõrgema poole.
Mis võiks olla Eesti katedraal, küsis professor ja vastas, et võib-olla Tartu toomkirik, kuid seda pole. Ent meie kirik on keel. Eestlasele on tähtis nii keel kui riik. Usk kõrgemasse on kirjutatud meie lauludesse. Meie ehitajalik suhtumine oma riiki peaks olema katedraali ehitaja suhtumine, see peaks meid aitama üle saada küünilisusest. Euroopa humanism ja kristlikud väärtused on tihedalt seotud, leidis Lauristin.
Huvitav oli Enn Soosaare ettekanne Jumala ja keisri osast. Jeesuse õpetussõna: andke keisrile, mis keisri oma ja Jumalale, mis Jumala oma – on eesti keelde tõlgitud eri aegadel erinevalt, lausa neli varianti on olemas. Jeesuse käsk kehtib ka tänapäeval, kristlase kohus on oma riigi ülesehitusele kaasa aidata. Riik vajab kristlikke väärtusi ja sellele on rajatud demokraatlik väärtussüsteem.
Kristlusest ja rahvast, kirikust ja riigist ning tasakaalus ühiskonnast rääkis Randar Tasmuth. Ajaloos on kristlus ja rahvas ühtsed olnud. Kirik ja riik on erakondadeülesed ja peavad ühendama rahvast. Sarnasus meie rahva ja kiriku vahel on ka selles, et Eesti riik ja kirik on peaaegu ühevanused. Tasmuth pidas konverentsi plussiks seda, et paljud erakondade esindajad tunnistasid sel oma kristlikku maailmavaadet.
Millist riiki me tahame
Rahvaliidu esindaja Ester Tuiksoo kõneles hoolivast solidaarsusest, me vajame erakondadeülest kokkulepet ja arutelu Eesti sihtide üle. Tuiksoo pidas vajalikuks koolides evangeelset eetikat õpetada.
IRLi poolt esinenud Urmas Reinsalu käsitles teemat, millises riigis on hea elada. Praeguses majanduskriisis peaks riik olema solidaarne nendega, kes majanduslikes raskustes. Pangast korteri soetamiseks laenu võtnud inimene ei ole midagi valesti teinud ja riigi ülesanne peaks olema inimeste kannatuste vähendamine. Riigis, kus me elada tahaksime, peaks valitsema solidaarsus, õigusriiklus, kodanikujulgus, inimlikkus ja vabadus.
Kirjanik Maimu Berg sotsiaaldemokraatlikust erakonnast rääkis armastusest kui ülimast kristlikust väärtusest. Reformierakondlane Maret Maripuu leidis, et ligimest armastav inimene peab ka iseendast lugu.
Roheliste nimel kõnelnud Marek Strandberg rääkis ühest enam levinud kristlikust arusaamast – tee teisele seda, mida tahad, et sulle endale tehtaks. Kui mõistan teiste huvisid, siis saan sellest ise tulu. Keskerakonna liige Rein Ratas rääkis Eestist kui kristlikust riigist ja Peeter Võsu (kristlikud demokraadid) otsis Eesti identiteeti.
Pika konverentsipäeva võttis kokku peapiiskop Andres Põder, öeldes, et konverents peeti meie riigi juubeli auks ja selle nimel, et Eesti Vabariigil hästi läheks. Aastapäevateemaline «Ühiselt ehitatud riik» oli kolmas kristlike väärtuste konverents, mille EELK korraldas koostöös erakondade kristlike väärtuste ümarlauaga.
Tiiu Pikkur