Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mõeldes Euroopa isale

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Kolumn / Number:  /

Kui küsida tavaliselt eesti inimeselt, mis päev on 9. mai, siis enamik ei meenuta enam võitu Euroopas II maailmasõja päevil (nn võiduparaadi päeva Moskvas) ja paljud ütlevad, et tegemist on Euroopa päevaga.
Aga kui paluda täpsustada, siis selgub, et küllaltki vähe on neid, kes seostavad seda päeva Euroopa Liiduga ja ütlevad, et tegemist on Euroopa Liidu sünnipäevaga. Ning veel vähem on neid, kes selle päevaga seoses nimetavad sõjajärgse Prantsusmaa välisministrit Robert Schu­manit ning aastat 1950.
Tõepoolest, just 9. mail 1950. aastal (seega täpselt 60 aastat tagasi) l’Horloge’i salongis Prantsusmaa välisministeeriumis luges Robert Schuman ette deklaratsiooni (üks lehekülg peenemas kirjas), milles kutsus üles allutama Euroopa riikide söe- ja terasetööstust ühtsele rahvusvahelisele organisatsioonile.
Veel samal aastal sõlmiti vastav kokkulepe Prantsusmaa ja Saksa FV vahel ning 1952 moodustatigi Euroopa Söe- ja Terasekoondis. Söe- ja terasetööstus on strateegiliselt tähtsad ning kontroll nende üle tagab selle, et lepinguga ühinenud riigid ei saa omavahel sõdida ja rahu Euroopas on oluliselt kindlustatud. Sellest koondisest kasvas välja Euroopa Majandusühendus ja hiljem Euroopa Liit. Kui söe- ja terasekoondise asutasid 6 riiki, siis tänapäeval kuulub Euroopa Liitu 27 riiki.
Schumani deklaratsiooni ettelugemise momenti peetakse tänapäevasel kujul olemasoleva Euroopa sünnipäevaks ja Schuman ise on saanud kaasaegseks pühakuks, kelle kuju seisab ühe Euroopa Liidu hoone sissepääsu juures ning tema nime kannab väljak ja metroojaam Brüsselis.
Mitu korda on paavstile tehtud ettepanek kuulutada Robert Schuman pühakuks. Ta oli veendunud kristlane, kelle usku ainult tugevdas elu piiriregioonis Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Õppis mõlemas riigis, noorena osales kahe maailmasõja vahel läbirääkimistel Saksamaa ja Prantsusmaa vahel, oli olnud mõlema riigi delegatsioonide juhiks. II maailmasõja ajal vangistati ta natside poolt, pärast sõja lõppu oli Prantsusmaa rahandusminister, välisminister ning lõpuks peaminister.
1958. aastal valiti Schuman Euroopa parlamentaarse assamblee presidendiks ja täiesti erandlikult kuulutati Euroopa isaks. Teda on kirjeldatud munkliku raamatutearmastajana, peaaegu püha inimesena.
Robert Schumanil oli oluline osa Euroopa Liidu kristliku iseloomu kujundamisel ning kahtlemata ei saa teda unustada, kui silmas pidada, et ka kõige viimane Euroopa Liidu konstitutsioon kasutab Jumala nime.


Peeter Kaldur,
Jõhvi koguduse õpetaja