Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üks küsimus

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

10. septembri Virumaa Teatajas avaldatud intervjuus Viru-Jaagupi koguduse õpetaja Tarmo Linnasega ütleb ta: «Nüüd on võetud konsistooriumi asjamees tööle, kes tegeleb inkasso-küsimustega, et kogudustest võlad kätte saada. Helistab ja ähvardab…» Taas on maksude kogumise aeg. 20. septembriks pidid kogudused tasuma konsistooriumisse kolmanda kvartali solidaarsus- ja kirikukassa maksu. Kas kogudused tulevad oma maksukohustusega toime?

Urmas Viilma, kantsler:
Hea ametivend Tarmo Linnas räägib oma intervjuus kirikus 2009. aastal toimunud maksureformist ja teeb seda oma koguduse näitel, jättes mulje, et kõigil kogudustel maksud tõusid. Tegelikult umbes 20% kogudustest (35) maksud hoopis vähenesid. Mõnel juhul lausa tuhandeid kroone. Kui oleksime jätkanud endise maksusüsteemiga, oleks jätkunud iga-aastane maksutõus kõigil kogudustel. Nüüd on aga maksud seotud inimeste annetuste suurusega, mitte inimeste arvuga. Maksureformi poolt hääletas 60-liikmeline kirikukogu, seda otsust ei teinud konsistoorium või mõni ametnik kabinetivaikuses.
Mis puudutab inkassoküsimustega tegelevat «asjameest» konsistooriumis, siis kantsleri assistent, kes on töötanud konsistooriumis üle kümne aasta, ei helistaks ühelegi vaimulikule ega koguduse juhatuse esimehele kordagi maksuküsimustes, kui kogudus tasuks maksud tähtaegselt või esitaks maksude tasumise pikendamiseks avalduse. Vastav meeldetuletus on ka iga kvartali maksutähtaja saabudes kogudustesse saadetud. Seni ei ole majandusnõukogu vastanud ühelegi pikendamisavaldusele eitavalt.
Kui kogudus ignoreerib kirikukogu poolt vastu võetud kirikuseadustikku ja selles sätestatud toimimisviise, ei saa pahandada ametniku peale, kes peab oma tööülesannetest tulenevalt koguduse juhile meelde tuletama, et seadust tuleb täita.
Ühelegi õpetajaks ordineeritule ei ole üllatuseks, et nad asuvad juhtima ametlikult Eesti Vabariigis registreeritud usulist ühendust, millega kaasneb konkreetne vastutus ja seadustest tulenevad kohustused. Usun, et EELK struktuuri, põhikirja ja kirikuseadusi õpetatakse kõigis meie kirikule vaimulikke ettevalmistavates õppeasutuses, kuigi viimasel ajal olen hakanud selles kahtlema.
Oleme konsistooriumis olnud valmis alati kogudusi probleemide tekkides aitama. Viru-Jaagupiski käis peapiiskop mõne aasta eest isiklikult kohal, et aidata koguduses tekkinud tüliküsimusi lahendada. See oli peapiiskopilt suur vastutulek ja näitas ilmekalt tema tahet kogudust aidata. Loomulikult on see pisut erakordne abistamisviis, kuid seni on konsistoorium alati kogudusi aidanud nii palju kui võimalik.
EK