Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Moskva ja kogu Venemaa patriarh on Kirill

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Pühapäeval, 1. veebruaril seati Moskva Lunastaja Kristuse katedraalis ametisse 16. Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill (62, fotol).
Smolenski ja Kaliningradi metropoliit Kirill valiti patriarhiks Vene õigeusu kiriku 702-liikmelise kirikukogu poolt 27. jaanuaril. Kirill kogus 508 häält ning tema vastaskandidaat, Kaluuga ja Borovski metropoliit Kliment 169 häält.
Kirill on järjekorras kuueteistkümnes Moskva patriarh. Tema eelkäija, Eestis sündinud Aleksius II suri 5. detsembril 2008. aastal. Metropoliit Kirill täitis 6. detsembrist patriarhi kohuseid.
Kirill (kodanikunimega Vladimir Gundjajev) on sündinud 20. novembril 1946 Leningradis vaimuliku perekonnas. Pärast vaimuliku akadeemia lõpetamist pühitseti ta 1969. aastal mungaks ning tema uueks nimeks sai Kirill. 1976. aastal pühitseti ta piiskopiks, 1989. aastal sai Smolenski ja Kaliningradi peapiiskopiks (1991 – metropoliit). Kakskümmend aastat on Kirill juhtinud Vene õigeusu kiriku välissuhete osakonda.
Kui patriarh Aleksius II 2003. aastal Eestit külastas, oli delegatsioonis ka metropoliit Kirill. Välissuhete assessor Tiit Salumäe mäletab Eesti Kirikute Nõukogu kohtumist hotelli konverentsisaalis. Aleksius II soovil oli kohtumise töökeel eesti keel ja Tiit Salumäe vahendas kõnesid Kirillile vene keeles.
«Meie kontaktid ulatuvad 1980ndatesse aastatesse,» meenutab Tiit Salumäe tutvuse algust patriarh Kirilliga. «Oleme koos olnud mitmel rahvusvahelisel foorumil.» Kui Tiit Salumäe 1980ndate alguses Puškinos ingerlasi teenis, soovis ta teha oikumeenilise teenistuse, mis aga võimude poolt keelati. Omal vastutusel olid kohal baptistide esindaja ja piiskop Kirill, kes saabus ilma saatjata, mis Tiit Salumäe sõnul näitab isiklikku suhet ja vastutust.
Patriarh Kirill on olnud Leningradi vaimuliku akadeemia ja seminari professor ja rektor (valiti 1974. a). «Uut patriarhi iseloomustab avatud olek, diplomaatiline kogemus, hea haridus,» ütles Tiit Salumäe, kes usub, et ateistlikku perioodi kogenud mehel on võimu oma suhtumine.
Eesti Piibliseltsi poolt teele läkitatud tervituses patriarh Kirillile tuletatakse meelde tema eelkäijat patriarh Aleksiust, kes «saatis oma õnnistusega Eesti Piibliseltsi tööd ja oleme võinud teenida nii õigeusulisi kui ka teiste konfessioonide kristlasi vennalikus koostöös Vene Piibliseltsiga». Tervituses mõeldakse praegusele ajale, kus kiriku võimalused on piiritult avardunud, ning soovitakse patriarh Kirillile Jumala õnnistavat väge.

Sirje Semm