Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eduka töö aluseks on positiivne emotsioon

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Peatselt kogunevad kirikumuusikud ühist konverentsi pidama Otepääle ja Pühajärvele. Muusikud saavad kuulda põnevaid ettekandeid, laulda uusi laule, täiendada end töötubades, üksteisega suhelda ning loodetavasti end ka argipäevast välja puhata.


Projektijuhtimise põhitõdesid tuletab meelde Puhja koguduse organist ja pikaajalise kogemusega projektijuht Miina-Liisa Kuusemaa. Muusikuid on viimastel aastatel huvitanud erinevad teemad psühholoogia valdkonnast, sel aastal tuleb unest rääkima uneterapeut Kene Vernik. Samuti huvitab muusikuid küsimus, miks on meie kirikutes kasutusel nii palju erinevaid liturgiaid. Hetkel oleme otsimas lahendusi ühtse liturgia väljatöötamiseks, mida saaks ära trükkida ka uues lauluraamatus. Nendel teemadel tuleb meile rääkima ka muusikatöö eest vastutav assessor Marko Tiitus. Et järgmisel aastal saab loodetavasti lõpuks teoks ka kauaoodatud ja aastaid planeeritud kirikupäev ja vaimulik laulupidu Viljandis, siis värskendavad koorijuhid oma teadmisi laulude kohta Heli Jürgensoni ja teiste üldjuhtide käe all. Organistidel on vaja aga vastus leida küsimusele, kuidas mängida orelil rahvakoraale ja noortelaule, alati pole ju rahvalaulikut või saatebändi käepärast võtta. Vastuseid nendele küsimustele minnakse koos otsima Kanepi kirikusse Kaisa Kuslapuu ja Tuuliki Jürjo eestvedamisel. Konverentsi lõpetab Valga praostkonna muusikute poolt kokku pandud suurepärane kontsert. Esitletakse uut CD-d „Ükspäinis“, kuhu on salvestatud mitmete eesti vanema põlve heliloojate kantaadid. Loomulikult ei puudu kontserdilt ka Valga praosti, aasta kirikumuusiku tiitli pälvinud helilooja Mart Jaansoni looming.


Konverentsi avajumalateenistusel tähistame ka EELK Kirikumuusika Liidu 30. aastapäeva. See oli 1993. aasta kevadel, kui 45 ärksamat kirikumuusikut Tallinnas kokku tulid ja ühisel nõul liidu moodustasid. Kuigi ametlikult tegutseb liit iseseisva mittetulundusühinguna, on see lepingulise partnerina olnud pidevalt ikkagi konsistooriumi teenistuses. Praktiliselt kogu üldkiriklik muusikatöö on toimunud läbi liidu büroo, olgu selleks varasemalt praostkonna muusikatöö aruannete kogumine ja analüüs, orelitega seotud projektide koostamine, heliloomingu konkursside korraldamine, nootide väljaandmine, ühiste laulupäevade ja -pidude korraldamine või palju muud. Alates 2009. aastast valib liidu juhatus aasta kirikumuusiku tiitli saaja ning alates 2014. aastast korraldab liit ka kirikumuusikute konverentsi. Kokkuvõttes on igal aastal töös umbes 5–6 projekti.


Üheks suuremaks ettevõtmiseks on viimaste aastate jooksul olnud orelite kodulehekülje eestiorelid.ee sisseviimine koos orelite andmete ning fotodega. Väga hea on saata külalisorganistidele link, kust nad näevad kõik vajaliku oma kontserdi ettevalmistamiseks. Liidu all tegutseb ka segakoor KOSK, mis koondab 30–35 kirikumuusikut üle Eesti, koos laulavad nii koorijuhid, organistid kui kirikukooride paremad lauljad. Suureks motivaatoriks uute lugude õppimiseks ning professionaalsete kontserdikavade koostamiseks on organistidele olnud mitmed kontserdisarjad, neist kõige tuntum ehk „Mu süda, ärka üles“.


Vaatamata ainelisele kitsikusele, mis viimastel aastatel on olnud murettekitavalt süvenev, on EELK Kirikumuusika Liidu näol tegemist tugeva organisatsiooniga. Eduka töö aluseks on positiivne emotsioon ja see on meil alati olnud tänu suurepärastele liikmetele. Juhatuses otsitakse alati parimat lahendit, püütakse jõuda konsensusele ja tegelikult jõutaksegi. Ka muud tööorganid talitavad alati liidule soodsama tulemuse saamise põhimõttel. Need on meie inimesed. Hetkel on liidul 122 liiget ning see arv on samas suurusjärgus püsinud juba aastaid. See on märk sellest, et liikmed väga hindavad võimalust rääkida ise kaasa kirikumuusika-alases tegevuses ning on valmis panustama kõige väärtuslikumat – aega – kirikumuusika arenguks Eestis. Jätkuvaid rõõmsaid ja töiseid aastakümneid meie muusikutele!

Tuuliki Jürjo