Eri kirikute koostöö on tegelikkus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 6. september 2006 Nr 36 /
Porvoo ühisavaldus tegelikkuses ei ole ainult Porvoo eestpalvekalendri avaldamine Eesti Kiriku pühapäeva-leheküljel. See on tõeliselt toimiv meie koguduste teenimisel ja vastastikusel koostööl.
Konsistooriumi kinnitusel on EELKs teeninud või teenivad praegu kümmekond vaimulikku nagu Olli Kortelainen, Tuomas Palola, Heikki Arikka ja Kirsti Malmi Soomest, Bård ja Kjersti Norheim Norrast ning Rupert Moreton anglikaani kirikust.
Olgu Porvoo vaimust kantud koostöö kinnituseks paar ülestähendust.
Praost Gustav Peeter Piir kirjutab Rutt Hinrikuse pühendusteoses «Ruti raamat» Püha Vaimu kirikus peetavatest ingliskeelsetest jumalateenistustest aastail 1990–2005:
«Püha Vaimu kirikus inglisekeelsete jumalateenistuste ajastut võib jagada kolme perioodi: 1989–1994 kuulus Rahvusvahelisele Evangeelsele Kirikule (IEC); 1995–1996 üleminekuperiood ja 1997–2005 Püha Timoteose ja Püha Tiituse filiaali tegevus. See viimane periood esindab koostööd EELK ja Inglismaa Kiriku Euroopa Piiskopkonna vahel, lähtudes Porvoo ühisavalduse praktilisest küljest./…/
Neljapäeval, 17.11.2005 introdutseeriti arhidiakon Mark David Oakley ja diakon Tuomas Mäkipää, kes alates 1.11.2005 on EELK Tallinna praostkonna vikaarvaimulikud. See on konkreetne samm Porvoo ühisavaldusel põhineva koostöö realiseerimiseks vaimulike tasemel.
Ajavahemikus 1.01.1996–25.12.2005 on külalistena abiks õpetaja Lloyd Swantz, õpetaja Charles Jacobson, ilmik Kevin Haskins, õpetaja Timo Keskitalo, Rochesteri arhidiakon Norman Warren, õpetaja Carroll Starling, ilmik George Nalothuykudiyil, õpetaja Ron Tabbert, jutlustaja Michael Cox, teoloogiaüliõpilane Malle Pärn, diakon Jaan J. Leppik…»
Tallinna Toompea Kaarli koguduse peaorganist Piret Aidulo rääkis nende koguduse sõprussidemetest Beckenhami kogudusega Londonis:
«Sõprussidemed Beckenhami (London, Kent) St. Georges’i kogudusega on kestnud aastast 2000, kui sealne koorijuht-organist Nigel Groome tuli Tallinnasse, et tutvuda meie muusikaelu ja -inimestega. Omavahel on tuttavaks saanud ka koguduste õpetajad, kuid sõprussidemeid on siiani kandnud peamiselt muusikud.
Kaarli koguduse kontsertkoor ja ansambel Vexilla Regis on saanud võimaluse külastada Londonit ja võõrustada omakorda sealseid muusikuid. Peamisteks kontaktisikuteks on Kaarli poolt olnud diakon Lauri Kurvits ja mina ning Beckenhamist juba eelpool nimetatud Nigel Groome.
Auväärseimaks külastamisvõimaluseks oli paari aasta tagune kutse ansamblile Vexilla Regis osaleda Rochesteri diotseesi 1400. aastapäeva pidustustel.»
EK