Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hingata sisse

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Möödunud nädal pani koolilõpetajad sügavalt sisse ja välja hingama ning keskenduma oma küpsuseksamitele. Laupäeval alustati kirjandist. Vaatasin huviga teemadele otsa ja meenutasin enda rohkem kui paarikümne aasta taguseid ponnistusi. Pealkirja enam täpselt ei mäleta, aga see oli kindlasti mõjutatud tolleaegsest hüüdlausest «Fosforiidist saia ei saa!».
Postimehe pisike gallup näitas esmaspäeva hommikul, et enamik lugejaist oleks seekord valinud teema «Loodus ei andesta vigu».
Mõnda aega tagasi juhtusin Inglismaa-reisil nägema visuaalselt mõjuvat posterreklaami. See puudutas üht prantslaste telekanali uudisteprogrammi. Pildil oli kujutatud Aafrika manner. Aga mitte nii nagu tavaliselt. Mandrist oli saanud jäämäe nähtav osa, palju suurem ja vaevu aimatav pool oli aga tumedas vees. Nähtu kõnetas mind oma veidi ähvardaval moel. 
Minu Interneti-postkasti potsatas teade selle kohta, et Euroopa Vaesusvastane Võrgustik on juba 2006. aastast otsinud Eestist koostööpartnerit, et kaasata meid valdkonda Euroopa tasandil. Ollakse mures, et Eestis napib teemakohaseid seisukohti.
Üksikisiku tasandil seisukohti tõenäoliselt ei napi. Majandussurutis koputab iga eestimaalase tasku pihta, olgu siis otseselt või kaudselt.
Ometi pressib kevad end läbi murukamara. Selles on võimalusi ja lootust, et igaüks saab iseenda ja teiste hüveks midagi ära teha. Anda oma hea mõtte, harida maad, raisata vähem ja annetada rohkem. Ning selle kõige juurde võtta üles viisijupp ja lasta Jumala päikesel enda peale paista. Üks tore laul tuli mullegi meelde, vennad Johansonid on laulnud, ehk oli see «Sissehingamise laul», igatahes algas selliste sõnadega:

Tõuse üles, mu kuldne sõber,
sellest tulla võib õnnelik päev.
Pane tõmbama pidulik tee,
vala valgus välja… 


Mari Paenurm

toimetaja