Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Sisko Kaarina Raitis

/ Autor: / Rubriik: Järelehüüe, Teated / Number:  /

In memoriam

Sisko Kaarina Raitis

Ajast igavikku on kutsutud Sisko Kaarina Raitis (1.4.1940 Eurajoki – 18.3.2023 Turu). 

Sisko Raitis alustas teoloogiaõpinguid 1950ndate aastate lõpus ja asus pärast õpinguid tööle Turu Maarja koguduse lektorina, saades võimaluse esimese naisena avalikul jumalateenistusel jutlustada. 1962. a kirjutas ta: „Olen kuulnud palju kordi üliõpilasliidu koosolekutel üleskutset anda oma osa. Tahaksin olla märgatud ja tuntud naisteoloog.“ Oluline sündmus oli tema esinemine kiriku ühiskonnatöö teoloogilisel seminaril 1966. aastal. 1965–1972 oli ta ametis Turu Maarja koguduses. Soome kirikus ei ordineeritud tollal naisi vaimulikuks. Teoloogilised arutelud jätkusid ja Sisko Raitis osales nendes aktiivselt. 

Sisko ordineeriti esimesel naiste ordinatsioonil Turu toomkirikus 6. märtsil 1988. Ta oli esimene naine neljast kirikukogu liikmest Turu piiskopkonnas. Kirikukogus oli siis kaks naisvaimulikku, teine oli Pirkko Lehtiö Mikkeli piiskopkonnast. Sisko teenis Turu Maarja, Kaarina, Naantali ja Henriku kogudusi õpetajana ja oli Turu Linnamisjoni projektisekretär. 

Sisko ja Harri Raitise suhted Eestiga said alguse kuuekümnendate aastate lõpust ja olid hoitud läbi aastakümnete. Harri Raitisele anti 2009. aastal EELK III järgu teeneterist tänuks ja austuseks tegusa ühistöö eest.

Sisko Raitise matusetalitus toimub tema 83. sünniaastapäeval Turu Maarja kirikus 

Õndsad on surnud, kes nüüdsest peale surevad Issandas! Jah, Vaim ütleb, et nad võivad hingata oma vaevadest, sest nende teod lähevad nendega kaasa. (Ilm 14:13)

Tiit Salumäe

piiskop