Kihelkonnapäevad tõid rahva kokku
/ Autor: Andres Õis / Rubriik: Arvamus / Number: 7. september 2016 Nr 35 /
Kose kihelkonnapäevad toimuvad 2009. aastast alates, Kose koguduse algatusel ja eestvedamisel, sündides umbes 20 vabatahtliku toimkonnaliikme koostöö tulemusena.
Päevad sisaldavad alati tagasivaadet möödunule, ajatuid mõtisklusi ning toredaid kohtumisi. Kesksel kohal on kirik kultuuri ja pärimuse hoidjana. Mõnepäevasest ettevõtmisest on kasvanud nädalane üritus. Pühapäevast pühapäevani toimuvatel kihelkonnapäevadel julgustame mitmesuguste ettevõtmiste kaudu inimesi kiriku poole vaatama ja koguduse tegemistest osa saama.
Aastatega on välja kujunenud päevade raamistik, milles on kindel koht laste- ja noortepäeval, ajaloopäeval, käsitöö- ja aiasaaduste turul, filmiõhtul ja kirikuööl ning kohtumistel põnevate külalistega kirikumõisa kohvikus. Toimub kuld- ja hõbeleer ning päevad lõpetab kirikukontsert.
Neil päevil leiab tee kiriku juurde ligemale paar tuhat inimest. Seda ei olegi nii vähe 7500 elanikuga vallas, kus on kaks luterlikku kirikut: Kose ja Tuhala.
Tänavuste kihelkonnapäevade tagasivaatepeeglis joonistuvad esile Ida-Harju vaimulik laulupäev, papi ja pastori kohtumine sõnas ja muusikas, kus isa Sakarias ja õpetaja Urmas Nagel viisid kuulajad taevastesse kõrgustesse, ning õpetaja Jaan Tammsalu ja muusik Robert Jürjendali etteaste.
Sel aastal astusime ka kirikumäelt alla. Ajaloolane Ly Renter tutvustas Ravila mõisas krahv Manteuffeli kultuuripärandit ning Kose näitemänguseltsing esitas etenduse «Krahv Manteuffeli kirjavarast». Olime ka külalisteks pannkoogilõunal Viskla külaseltsis.
Filmiõhtu muutis eriliseks kohtumine filmi «Õlimäe õied» autori Heilika Pikkoviga, kes viis meid kaadrite taha ulatuvate saladusteni.
Kesknädala keskpäevased tunnid olid laste- ja noortetegevuse päralt. Õhtu korraldas Tuhala kogudus koos Tammiku Kaasaegse Kunsti Keskusega. Tuhala kirikus andis kontserdi Jaan Sööt. Tammiku mõisas esitleti fotoinstallatsiooni «Loodus ja inimene» kohalike hobifotograafide töödest.
Kose pastoraadis oli õhtuti avatud ka kirikumõisa kohvik, mille sissetulekud annetati omaosaluseks kirikule soojuskiirgurite soetamisel. Koduloomuuseum korraldas näituse «Kose kihelkonna külad 775», lisaks kuulati loengut kihelkonna külade kujunemisest.
Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiituse peetud laupäevane õhtupalvus ning Kose koguduse endise õpetaja Randar Tasmuthi osadusel toimunud kuld- ja hõbeleeripüha tõid kiriku rahvast täis.
Tähtsündmuseks ja visiitkaardiks jääb traditsiooniline kirikuöö. Kihelkonnapäevade ellukutsuja õpetaja Mare Palgi kirjutas 2011. aastal koguduse blogis: «Kihelkonnapäevade kirikuöö on nagu öökuninganna, mis avab oma õied vaid kord aastas, õhtuhämaruses. Kirikuöö tähendab paari õhtutundi, mil kutsume inimesi kirikuümbrusesse jalutama küünlatulede valguses ja salapärase muusika saatel.»
Ansambli Heinavanker esituses kõlasid kihelkonnapäevade lõpuhelid, mida ilmestasid helilooja ja ansambli juhi Margo Kõlari mõtisklused.
Korraldajate nimel tänan kõiki, kes aitasid kaasa kihelkonnapäevade õnnestumisele. Uute kohtumisteni! Vaata videoklippe kihelkonnapäevadest EELK Kose koguduse Facebooki lehelt.
Andres Õis,
Kose koguduse juhatuse esimees