Koguduste juhtorganite valimiste tähtaeg on läbi

/ Autor: / Rubriik: Üks küsimus, Uudised / Number:  /

Koguduste nõukogude, juhatuste, revisjonikomisjonide (revidentide), sinodisaadikute valimised toimusid ajavahemikul 3. november 2024 kuni 2. märts 2025.

Mida saab praegu öelda, kuidas läksid valimised?

Kirikuvalitsuse asekantsler Ülle Keel: Pole teada, kas kõikides kogudustes on valimised toimunud. Praegu on umbes 50 kogudusest protokollid laekumata. Kaks nädalat on valimiste toimumise ajast aega neid saata. Praegu on see tähtaeg läbi. Kindlasti tean, et Mustvees pole valimised toimunud õpetaja surma tõttu.

Kõige enam küsiti seoses valimistega, kas saab enda eest kedagi teist volitada valima. Siin on vastus lihtne. Praegu see võimalik ei ole, kuna põhikiri näeb ette, et koguduse juhtimisorgani liige osaleb vastava juhtimisorgani töös isiklikult (vt EELK põhikiri § 71 (3) ja § 49).

E-hääletamine on teine teema, mis kerkis. See pole niisama lihtne. Hääletamine on isikuvalimistel salajane. Kui tahta elektroonilist hääletamist võimaldada, peab see hääletusviis tagama hääletamise salajasuse (vt kirikuseadustik § 205). Praegu pole sellist tehnilist lahendust, et seda teostada.

Tuletan veel meelde, et kõik kogudused saadavad pärast valimisi täiskogu ja nõukogu koosolekute protokollid kirikuvalitsusse. See kehtib kõigi juhtorganite protokollide kohta ka muul ajal. Kui juhatuse liikmed muutuvad, siis peab see kajastuma ka äriregistris.

Avalduse äriregistrisse muudatuste tegemiseks esitab kirikuvalitsuse liige, meil teeb seda kantsler. Mina valmistan dokumendid ette, kui koguduse poolt on vajalikud allkirjad olemas, siis kirikuvalitsus maksab riigilõivu ja kantsler esitab avalduse registrile. Äriregistri muudatusi pole kogudused kunagi otse teinud, selline asjaajamise käik ei tohiks midagi uut olla.

See tuleneb kirikute ja koguduste seaduse § 13 lg 4, kus on kirjas, et dokumendid kirikusse kuuluva kloostri või kirikusse või koguduste liitu kuuluva koguduse kohta, kes on juriidiline isik vastavalt oma põhikirjale või kiriku või koguduste liidu põhikirjale, esitab registrile vastava kiriku või koguduste liidu juhatus.

Praegu on 70 avaldust menetletud, terve rida on ootel. Äriregistrisse tuleb muudatused kanda esimesel võimalusel. Kui sellega venitada, siis võib lihtsalt juhtuda, et koguduse juhatuse liikmetel volitused lõpevad ja nad ei saa vajadusel tehinguid teha.

Üks erand on, tegelikud kasusaajad peab kogudus äriregistrisse ise kandma, seda konsistoorium teha ei saa.

Kätlin Liimets