Kogudustevahelise koostöö võimalused
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 23. november 2011 Nr 46/47 /
EELK juhatuseesimeeste 4. konverentsi peateema oli meie kiriku ühtsus. Töögruppide moodustamisel koorus välja, et ühtsuse puudumist tajutakse mitmel tasandil – koguduste ja kirikuvalitsuse vahel, koguduste ja kohalike omavalitsuste vahel, koguduste endi vahel ning ka koguduste sees.
Olin töögrupis, kus arutati, kuidas saaks parandada ühtsustunnet koguduste vahel. Üksmeelselt jõudsime seisukohale, et ega me tihti tõesti ei tea, mis olukorras teised kogudused on, mis seal toimub või millest tuntakse puudust. Kui midagi teiste tegemistest teataksegi, siis ehk oma praostkonna piires, kui sedagi. Samas leidsime, et probleem on pigem aja- ja infopuuduses. Meil on olemas koguduste juhtorganite e-posti aadressidest koostatud infolist juhatused.ee.
Juhatuste listi kaudu on odav ja lihtne levitada igat sorti infot. Sinna võiks abivajajad üles panna oma abisoove ning teised jällegi oma võimalusi aidata. Samas ei pea abi olema ainult aineline, küsida võib ka nõu mõne probleemi lahendamiseks, kutsuda talgutele. Samuti võiks listi kaudu anda endast teada need, kellel on head kogemused projektide kirjutamisel ja kes võiksid selles osas teisi aidata. Võimalusi on siin tõesti palju.
Üks oht on siiski ka olemas, et eeltoodud list võib muutuda nii-öelda liiga lobisevaks ning levima hakkab mõttetu rämpspost. Selle vastu on aga ka kindlasti võimalik vahendeid leida. Kutsun uuesti üles koguduste juhte jagama rohkem infot juhatuste listi kaudu, et me teaksime üksteise muredest ja saaksime aidata.
Teine võimalus on leida endi seast sõpruskogudusi. Kõigil meil on sõpruskogudusi välismaal, kellel Soomes, kellel Rootsis, USAs või mujal. Kui palju on aga neid, kellel on sõpruskogudus Eestis? Ütleb ju rahvatarkuski, et enne Pariisi sõitmist peaks ära käima Nuustakul. Ehk tuleks toimida nii ka sõpruskogudusi otsides.
Sõpruskoguduste töö võiks olla viljakas nii, et üks kogudus, kes tuleb natuke paremini toime, võtab enda hoolde teise, kus toimetulek on viletsam. Sealjuures ei pea abi olema taas ainult rahaline, kuigi ka see on oluline. Aidata võib samuti tegevuste korraldamisega, talgutega, üksteisele kas või muusikaliste elamuste pakkumisega või millega iganes. Ka see, kui üks kogudus teab, et teine palvetab tema eest igal pühapäeval, on juba väga oluline.
Julgen siin näiteks tuua Nõmme Rahu ja Ilumäe koguduse koostöö. Kuigi Nõmme Rahu kogudus on oluliselt suurem kui Ilumäe, ei ole ka meil rahaliselt kerge toime tulla. Siiski peame oluliseks vähemalt korra aastas teha korjandus Ilumäe koguduse heaks. Samuti on Ilumäe kogudus meie igapühapäevases eestpalves. Olulised on vastastikused külaskäigud ning lihtne inimestevaheline suhtlus.
Usun, et selline koostöö on võimalik ka teiste koguduste vahel ning see aitaks edasi minna paljudel, kes muidu ehk mõtlevad, et nende vastu keegi huvi ei tunne ning et nad on oma muredega üksi. Seega võimalusi kogudustevahelise koostöö parandamiseks on, peame lihtsalt olema aktiivsemad neid kasutama.
Kaja Tassa,
Nõmme Rahu koguduse juhatuse esimees