Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Misjonikäsk kehtib kõigile

/ Autor: / Rubriik: Misjon, Uudised / Number:  /

Laupäeval, 4. novembril kogunesid Saku Toomase kirikus toimunud misjonifoorumile need inimesed, kes soovivad senisest tulemuslikumalt täita misjonikäsku.

Saku hubases kirikus peetud misjonifoorumile kogunes huvilisi üle Eesti. Tühjad pingid näitavad aga kasvuruumi ja ootavad neid kristlasi, kes soovivad panustada misjonikäsu täitmisse. Urmas Viilma


Foorumi alguspalve ja ülistuse eest hoolitsesid kohaliku koguduse vaimulikud Magne Mølster ja Ariel Süvari. Edasi jätkasid päeva juhtimisega korraldusmeeskonnast õp Annely Neame ja Ain Mihkelson. Kokkutulnutele tuletati meelde misjonikäsku rõõmusõnumi kuulutamise kohustusest. Seda, et see käsk on suunatud kõigile kristlastele ning et kuulutada tuleks viisil, mis on sihtrühmale mõistetav. Et misjonikäsu täitjateks ei ole üksnes ameti poolest misjonärid, vaid iga ristiinimene, see leidis päeva jooksul samuti toonitamist.

Lühidalt ja löövalt
Et pikk jutt võib sõnumi fookusest välja suruda ning vastuvõtjat lihtsalt väsitada, seda teab iga misjonär. Et seda võiks teada ka iga misjonikäsku täitev kristlane, see tuli esile päevakorrapunktis, mille sisuks oli lühiettekannete kuulamine. Umbes seitsme minutiga suutsid kõik ettekandjad ennast väljendada viisil, mis muutis sõnumi mõistetavaks. Nende ühiseks ülesandeks oli esitada osalejatele oma ettepanek eesmärgi seadmiseks. Ingmar Kurg otsis vastust küsimusele „Kohtusime, mis nüüd saab?“, Dagmar Narussoni küsimus oli „Mis mõttes on kogukond avatud?“, Randar Tasmuth küsis „Miks on kogudus?“, Liina Kilemit arutles „Kuhu ma lähen, kui ma kirikusse ei tule?“ ja Urmas Nagel usutles „Kuhu jõuab vaimuliku juhendamisega?“
Kuigi misjonifoorumi formaat eeldas, et tullakse meeskonnaga, oli üritus avatud kõigile huvilistele ning kutses nimetati, et teretulnud on ka üksi tulijad. Kogudustest oodati aga rühma nendega, kes on motiveeritud kohapeal misjonikäsku ellu viima. Kohapealse rühmatöö tulemusel sai iga seltskond tutvustada oma visiooni.

Ilmikud ja vaimulikud
Foorumi asupaik polnud juhuslik. Korraldajad olid Saku Toomase koguduse välja valinud mitmete näitajate alusel. Et siinse koguduse ülesehitamisse on panustanud Norra kirikust lähetatud misjonär ning et kogudus on noor ja nooruslik ning misjoneeriv, see oli oluline. Nagu ka see, et uus kirik on soe ja helge.
Peakorraldaja Annely Neame võtab sündmuse kokku: „Foorumist võttis osa 58 inimest, tulijaid oli nii kogudustest kui kiriku allasutustest; kohal oli vaimulikke ja ilmikuid, juhatuste esimehi, kirikuvalitsuse liikmeid, noori, leerilapsi, vanemaid ja kogenumaid ning ka selliseid, kes koguduse suhtes on hetkel pigem kahtlevad.“ Tema hinnangul läks päev korda, sest kogudused tulid kokku. „Koos saadi sisend, koos lahendati ülesandeid. Kõik toimis: ettekanded, arutelud, rühmatööd, palvused. Süüa saime hästi ja ruum oli ilus, puhas ja soe. Oli lihtsalt imeline!“

Eesmärgiks oli luua ruum, kus saab seada visiooni ja eesmärgid

Mõelgem „kastist välja“
Peapiiskop Urmas Viilma rääkis oma inspiratsioonikõnes vajadusest mõelda „kastist välja“. „Ma arutlesin, et võib-olla oli meil look down isegi liiga lühike. Kui me COVIDi pärast ei saanud kirikusse minna ning pidime leidma viise, kuidas inimesi kõnetada kirikus kohtumata, siis olime vägagi leidlikud. Tundub, et oleme tagasi vajunud mugavustsooni ning ootame passiivselt, et inimesed tuleks kirikusse. Eestlased tihti ütlevad, et kõigepealt rajame kiriku, siis tulevad inimesed. Aga ei pruugi. Alustama peaks vormi asemel sisust,“ meenutas kirikupea oma sõnumit foorumil. Ta innustas võtma riske ja leidma viise, kuidas evangeelium jõuaks inimeseni.
„Ma ei soovi, et minu kommentaarist jääks kõlama negatiivne noot. Korraldajad tegid suure töö ja olid sisuka ürituse ette valmistanud. Oli väga tore koos olla, jään hästi rahule. Veel rohkem oleks aga oodanud osalema koguduste gruppe ning vaimulikke,“ teeb peapiiskop oma kokkuvõtte Eesti Kirikule.

Olla ühiskonnas julgem ja aktiivsem
Misjoniassessor Katrin-Helena Melder tänab Saku kogudust ja korraldusmeeskonda, aga ka igat foorumile kohale tulnut. Ta tuletas meelde, et misjonikäsk on kirjas ka meie kiriku arengukavas: Misjonitöö eesmärgiks on kasvatada usus kindlaid ja tunnistavaid kristlasi, kes on aktiivsed koguduse liikmed ja misjonärid igapäevaelus. „Misjonifoorumi töövorm andis võimaluse tulla kogudustest oma töörühmaga, kuulata lühikesi, kuid samas väga konstruktiivseid loenguid, kus iga loengupidaja pakkus välja ka konkreetsed küsimused. Iga lühiloengu järel sai teemat töögruppides arutada,“ räägib Melder ja nimetab, et foorumi konkreetsemaks eesmärgiks oli luua koguduste meeskondadele ruum, kus iga kogudus saab endale ise seada visiooni ja eesmärgid ning läbi mõelda ka tegevuskava, kuidas eesmärkideni jõuda.
Ta jagas lootust, et foorum pakkus innustust jätkata kogudustes kohapeal tegutsemist ning andis häid ideid selleks, kuidas oma koguduse ja kogukonnani jõuda. Kuidas olla ühiskonnas julgem ja aktiivsem.

Misjonifoorum
Korraldajad EELK, Luterlik Maailmaliit, Norra Misjoniselts, Saksamaa Põhjakirik.
Deviis „Inimeste päästmine on Jumala misjon ja kirik selle funktsioon.
Kutsus kokku missionaalselt liikuvaid kogudusi ja teisi vabaühendusi.


Liina Raudvassar