Sõna teenistuses
/ Autor: Anti Toplaan / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number: 17. jaanuar 2024 Nr 2 /
Alanud aasta neljandal nädalal kogunevad teist järjestikust aastat Tartu ülikooli (TÜ) ruumides kaheks päevaks EELK vaimulikud konverentsile, mille kavandatud teemad ja arutelud on võetud kokku kahe sõnaga: „Sõna teenistuses“.
Eelmisel aastal Tartu Jaani kirikus ja TÜ peahoones toimunud vaimulike aasta suursündmuse tagasiside andis kohale ja ruumidele hea hinnangu, kui mitte arvestada ringauditooriumisse pääsemiseks vaja läinud paljusid trepitõuse, kuid sedagi võis mõista möödunud liikumisaasta kontekstis.
Äsja välja kuulutatud kultuuririkkuse aasta on veel liiga värske, et kajastuda konverentsi päevakavas, kuid ülikooli peahoone aula peaks oma klassitsistlikus ilus ja lihtsuses inspireerima ja väärtustama vaimuliku ameti kandjaid. Eks selleski ruumis ja laiemalt ülikooli seinte vahel kohtab üha sagedamini erinevaid keeli ja kultuure esindavaid tudengeid, keda ühendab alma mater‘is omandatud haridus ja sõprussuhted kogu eluks.
Meie koguduste juures ja oma rahva keskel tehtav töö ei ole niivõrd meie, kuivõrd kiriku Issanda oma, mistõttu võib sõnu „Sõna teenistuses“ mõista ka kui „Issanda teenistuses“, kuna Jumal on end meile ilmutanud oma ainusündinud Poja Jeesuse Kristuse kaudu. Ja Sõna sai lihaks ja elas meie keskel, ja me nägime tema kirkust nagu Isast Ainusündinu kirkust, täis armu ja tõde (Jh 1:14).
Jumal kutsus ja läkitas oma prohveteid, et nad kuulutaksid Issanda sõna ustavalt ka siis, kui seda kuulda ei võeta. Inimestena oleme kõik ekslikud, nii nagu olid seda ka Jeesuse apostlid, kellest Paulus kinnitab ka meie rahvale lootust kui Jumalast kaugel või Temast võõrdunute kuuluvust Kristuse lunastatute hulka.
Sõna on vaimulike peamine töövahend ja Jumala sõna tundmine nende hariduse ja ettevalmistuse alus. Sõna kasutamine ja sellest ammutamine ei ammendu ilmselt kunagi, mistõttu tuleb ennekõike vaimuliku ameti kandjatel olla vaimulikult heas vormis, tundes neile antud vastutuse suurust.
Nii Jeesus kui apostlid kutsuvad meid pidama omavahelist osadust, mistõttu soovin tänada neid kogudusi ja praostkondi, kes on võimaldanud oma õpetajatel kord aastas üle Eesti ja kaugemaltki kokku tulla.
Kahe konverentsipäeva jooksul osaletakse ühiselt jumalateenistustel ja palvustel, kuulatakse ettekandeid Sõna teenistuses olemise tähendusest Piiblis, vaadatakse ka kodust kaugemale, meie vendade ja õdede tegemistele teistes maades, osaletakse erinevates töötubades, peetakse väike palverännak, kuulatakse peapiiskopi ettekannet olukorrast kirikus, mõeldakse kaasa vaimulike rollile ühiskonnas, õpitakse märkama ja ennetama perevägivalda ning jätkatakse arutelu ühtsest peajumalateenistuse korrast.
Vaimulike konverentsil osalevad ka mitmeid meie partnerkirikute esindajad, kellega vahetu suhtlemine aitab hoida suhteid ja dialoogi üle erinevate kirikute piiride.
Sõnasulaste endi jaoks on ennekõike väga oluline omavaheline vahetu suhtlus ja osadus. Osadus on tugev ja püsiv, kui me keskendume Kristusele. Oma lugupidavas ja sõbralikus suhtumises üksteise vastu väljendame tänulikkust Jumala loomistööle.
Meie kiriku ligikaudu 240 vaimulikust on end konverentsile tänaseks registreerinud üle 120 osaleja, mis paneb korraldajatele suure vastutuse, kuid kes on selle eesmärgi nimel teinud tööd läbi terve aasta. Seetõttu on kohane tänada konverentsi liikmete poolt valitud juhatuse liikmeid Margit Laili, Kaido Soomi, Mikk Leedjärve ja Tauno Tederit.
Igal aastal on päevade raames üks pidulik õhtu, kus esitatud kandidaatide hulgast kuulutatakse välja aasta vaimulik ja kuulatakse eelmisel aastal kolleegide tunnustuse pälvinud vaimuliku, kelleks oli Vallo Ehasalu, lauakõnet. Tänavuse kohtumise teeb eriliseks veel asjaolu, et muusikat teevad ja esitavad meie vaimulikud ise. Õnne soovitakse juubilaridele ja kogenumad kolleegid saavad tuttavaks eelmisel aastal ordineeritud uute ametikaaslastega.
Loodan, et see sündmus kasvatab meie erinevate koguduste igapäevast väljakutseid täis tööd südamega tegevate kirikuõpetajate omavahelist osadust ja üksteisemõistmist ja annab võimaluse nii rääkida kui kuulata. Ustav on Jumal, kelle poolt te olete kutsutud osadusse tema Poja Jeesuse Kristuse, meie Issandaga (1Kr 1:9).
Anti Toplaan
vaimulike konverentsi juhatuse esimees