Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sõnad sünnivad armastusest muusika vastu

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Alt Siiri Ronimois (paremal) ja organist Kristiina Hoidre esinevad sageli koos. Ka sünnipäeva peavad nad koguduses ühiselt.  Ülle reimann
Püha Vaimu koguduse kauaaegne liige ja muusikakoordinaator Siiri Ronimois saab 1. mail 75aastaseks.

Elurõõmust pakatav laulja hindab elus perekonda, kodu ja muusikat, mille poole ta on kogu elu püüelnud. Juristiharidusega Siiri Ronimois õppis õigusteaduskonna lõpetamise järel Tartu muusikakoolis laulu erialal ja on nelikümmend aastat laulnud Tallinna Püha Vaimu kirikus. «Laulmine on olnud minu elus tähtis,» kinnitab ühe poja ema ja pojapoja vanaema.
Muusikaliselt huvitav elu
Praegu Kiili vallas isatalus elav Siiri armastab üle kõige baroki suurmeistri Johann Sebastian Bachi muusikat. «Bach on baroki kroon,» kinnitab laulja. Suurepärase võimaluse laulda vaimulikku muusikat leidis Siiri Ronimois Taivo Niitvägi loodud ansamblis Linnamuusikud, mis hakkas tegutsema 1980ndate aastate keskpaiku. Siiri on laulnud ka Eesti raadio kooris.
Siiri elu on muusikaliselt olnud põnev, arvab lauljaga palju aastaid koos esinenud Püha Vaimu koguduse organist Kristiina Hoidre, kelle sünnipäev on Siiri omast päev varem, 30. aprillil. Sünnipäeva tähistataksegi koguduses koos, 6. mail ja lisaks kahele naisele oodatakse siis musitseerima ka viiuldaja Henno Soodet, keda hinnatakse hea partneri ja improvisaatorina.
Kristiina Hoidre ütleb, et Siiri on tore ja südamlik inimene, lihtne ja tubli. Mõlemale Sõnni tähtkujus sündinud naisele on südamelähedane Mozarti «Komm, liebe Mai», mida Siiri on esitanud nii eesti kui ka saksa keeles, ja Beethoveni «Mailied». Koos on esinetud kontsertidel ja teenitud kaasa jumalateenistustel, viimati suurel reedel. Kahasse on naised kirjutanud kolm laulu: palmipuudepühaks, nelipühaks ja lõikustänupühaks. Neljas on pooleli.
Inspiratsiooni loodusest
Siiri Ronimois ütleb, et laule on ta kirjutanud häda sunnil, ka on ta tekste tõlkinud saksa, soome või inglise keelest. Või teinud mõnele vanale ilusale viisile kohasemad sõnad. Neil päevil peaks valmima uus vaimuliku muusika plaat «Kirikupühade laulud», laulu sõnade autor ja esitaja on Siiri Ronimois, heliloojateks Toomas Trass, Kristiina Hoidre, Jaanus Torrim jt.   
Lihtsalt luuletusi pole Siiri kaua aega enam kirjutanud, nooremas põlves küll. Nüüd loeb ta meelsasti kriminulle. Autoritest nimetab Siiri Aleksandra Marininat ja Ar­thur Conan Doyle’i, legendaarse Cherlock Holmesi loojat. Ja kaua aastaid «spiigib» ta inglise keelt Püha Vaimu koguduse juures ringis, mida juhendab  keeleõpetaja Silvi Klooster.
Laulutekstideks ammutab Siiri inspiratsiooni kirikust, jutlustest, loodusest, eriti ke­va­disest. Sel suvel saab laulja rohkem oma kodutalu loodust nautida, sest esinemisi on vähem. Küll jätkab ta üle kahekümne aasta toimunud koguduse muusikatundide korraldamist ja kutsutud muusikud tulevad meelsasti esinema, sageli tasuta. Koguduse õpetaja Gustav Piir tunnustab tema tegevust: «Siiri Ronimois on aktiivne muusikaelus, huvitub koguduse käekäigust, on väga sõbralik ja abivalmis.»
Rita Puidet