Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna asemel saadakse kokku Tartus, tudengite Dorpatis

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

2006. aasta paastuajal sain esmakordselt võimaluse osaleda Pastoralkolleg’il. Tookord toimus see Lätis, Salduse kirikukeskuses. Pastoralkolleg’it peetakse juba pea 20 aastat igal aastal ja selle pidamise riik roteerub järgmist ringi pidi: Saksamaa-Eesti-Läti-Leedu.
Kui Saksamaal on pidamise paigaks alati Ratzeburg ja Eestis on olnud siiani Tallinn, siis Leedu ja Läti on võõrustajatena silma paistnud selle poolest, et iga kord on kokkusaamine toimunud riigi eri paigas, mõne kiriku või kirikumõisa aladel.
Käesoleval aastal on ka Eestis esmakordselt pidamise paigaks saksa kultuuriruumi õhustikku kandev linn, vana tudengite kants Dorpat.
Pastoralkolleg on suurepärane koostöövorm Baltimaade ja Põhja-Saksa luterlike kirikute vaimulike vahel. Et seminari töökeel on saksa keel, seab see üsna konkreetsed piirid osavõtjate ringile, sest tänapäeval meie luterlikus kirikus suurem osa kirikuõpetajatest saksa keelt ei valda.
Kitsam osavõtjate ring aga on võimaldanud tekkida n-ö Pastoralkolleg’i rahva, kes omavahel on sõbrunenud, ja nendest sõprussidemetest on kasvanud toredaid kontakte ka naabermaade kirikute ja koguduste vahel.
Iga-aastane kokkusaamine on tore rõõmuaeg. Saksa keelt kõnelevatele teoloogidele ja pastoritele on Pastoralkolleg’il  osalemine ka hea võimalus hoida oma keeleoskust roostekahjustuste eest. Iga Pastoralkolleg’i teemaks on valitud mõni teoloogiline üldteema, mille põhjal on kuulatud ettekandeid, referaate ja peetud aruteluringe.
Lahutamatuks osaks on ekskursioonid piirkonna kultuuriobjektide ja vaatamisväärsuste juurde, kultuuriprogramm ja tutvumine kohaliku rahvusköögiga. Meeldejäävamad on selles osas olnud viibimised Leedu luterlaste juures, kes on omaette kultuuriga rahvakild katoliikliku Leedu piirides.
Meie Eesti kirikuõpetajatest on üks staažikamaid pastoralkolleg’lasi Ambla koguduse õpetaja, Järva abipraost Tõnu Linnasmäe, kes ei ole naljalt puudunud üheltki kokkusaamiselt. Neid stammteilnehmer’eid on veel teisigi. Ise olen osalenud Salduses, Šilutes, Klaipedas, Riias, Ratzeburgis ja nüüd on mul au olla Pastoralkolleg’i vastuvõtjaks ja korraldajaks siin Tartu linnas.
Kokkuvõtvalt võin vaid lisada, et saksa keele õppimisele tasub teoloogiatudengitel tugevat rõhku panna.

Tooming_2

 

 

 

 

Ants Tooming,
praost