Teadusliku piibliuurimise vajalikkusest

/ Autor: / Rubriik: Piibel, Uudised / Number:  /

Luterliku arusaama järgi ei ole Jumala Sõna ehk Tema ilmutus inimestele vahetult haaratav, nagu arvasid mõned usupuhastuse ajal tekkinud karismaatilised grupid, vaid jõuab meieni kirjutatud või kuulutatud piiblisõna vahendusel.

Foto: Kaido Saak

Moslemid usuvad alates 10. sajandist, et Koraan ei ole tekkinud, vaid on olnud kogu aeg olemas ja ka juudi pärimuses on arusaam, et Toora, st Moosese Seadus, oli olemas juba enne maailma loomist.

Piibli kohta ei väida midagi sellist keegi. Nii nagu Jumala ilmutus toimub ajaloos, on ajaloos tekkinud ka Piibel. Me ei tea kõike Piibli ajaloost, aga kuna seda on uuritud juba väga kaua, on siiski asju, mille kohta võib öelda, et need kuuluvad teadmiste, mitte oletuste hulka.

Viide „õppimata inimestele“ viitab ühemõtteliselt sellele, et pühakirja mõistmiseks on vaja seda õppida.

Me ei tea kuigi palju Piibli raamatute kirjutajate isikutest (erandiks on vaid Paulus), kuid teame näiteks, et vanimad Piiblis olevad tekstid pandi kirja 8. sajandil eKr ja et Uues Testamendis on raamatuid, mis on kirjutatud pärast aastat 100.

Me teame, kuidas erinevad piibliraamatud on aja jooksul kasvanud, enne kui need said oma praeguse kuju, ja teame üht-teist ka Vana-Lähis-Idast ehk maailmast, milles kujunes Vana Testament, ja päris palju antiiksest Vahemeremaailmast, milles tekkisid Uue Testamendi teosed.

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Osta üks artikkel 1.50 €

Oled juba tellija? Logi sisse