Üks küsimus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 1. veebruar 2012 Nr 6 /
Mida pakute pühapäevahommikuse jumalateenistuse alternatiiviks inimestele, kes siis kirikusse tulla ei saa?
Enn Auksmann, Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja:
Tänapäeval on päris palju neid inimesi, kes ei saa pühapäeva hommikul kirikusse tulla, näiteks müüjad. Seepärast toimuvad koguduses möödunud suvest lisaks hommikusele teenistusele jumalateenistused ka õhtuti. Nii jõuavad ka turistid ja inimesed, kes elavad linnast väljas, pühapäeval kirikusse. Praegu on õhtusel teenistusel üsna vähe rahvast.
Eesmärk on pakkuda inimeste teenimiseks erinevaid võimalusi ja jumalateenistused toimuvad meie koguduses ka nädala sees: neljapäeviti hommikul ja õhtul, teisipäeviti, kolmapäeviti hommikul. Siiski kõik inimesed ikka kirikusse ei pääse. Läinud pühapäeval tõi üks poeg oma ema 89. sünnipäeva puhul jumalasõna kuulama. Aga palju on neid, kes tulla ei saa. Seepärast on hea, et jumalateenistusi raadios üle kantakse. Jutlusi saab kuulata ka meie kodulehe kaudu. Tean, et neid salvestatakse vanavanematele kuulamiseks.
Urmas Nagel, Räpina koguduse õpetaja:
Meil on juba aastaid kujunenud tava pidada nädala sees palvetundi ja palvuseid: neljapäeval on hommikul palvetund ja õhtul meditatsioon, reedel palvus Taizé lauludega. Need toimuvad koguduse eri hoonetes ja neil osaleb oma väljakujunenud seltskond. Põhjust pühapäeval täiendavalt jumalateenistust pidada pole mõtet. Need, kes kirikusse saavad tulla ja soovivad jumalateenistuslikust elust osa saada, seda ühel või teisel viisil saavad.
Jumalateenistus peetakse meil alati ka kirikupühadel, olgu see siis mis tahes nädalapäeval. Usinalt kuulatakse jumalateenistuste ülekandeid Pereraadiost. Olen sügavalt veendunud, et jumalasõna saab kuulutada ka muul ajal peale pühapäeva, aga selle omaksvõtt võtab inimestel aega kaks aastat. Kui otsustad seda teha, pead kannatlik olema.