Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Igaühele oma palveränd

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Viimasel ajal olen sotsiaalmeedia ja suusõna vahendusel paljudelt tuttavatelt-sõpradelt kuulnud plaanidest reisida mööda mõnd palverännuteed. Mõttel on iseenesest ju jumet – mõnikord on vaja ära saada ja end taotluslikult isoleerida, et ennast ja maailma enda ümber tajuda, nagu see on, ilma liigse kära ja tehnikata. All vaid enda kaks jalga, ülal pilved või päike ja vahepeal peas ringlevad mõtted.
Kõige populaarsem sihtpunkt tundub olevat Lõuna-Hispaanias asuv Santiago de Compostela pühamu, mis on kindlasti oma ajaloo ja kauni välimusega seda populaarsust väärt. Sellegipoolest plaanin mina oma sellesuvise mõtterännaku veidi lähemal läbi viia. Nimelt siinsamas Eestis.
Teeliste kirikute projekt on selles olnud mu teejuhiks. Olen mitu aastat võtnud ette läbi uurida mingi Eesti piirkonna kirikud. Tegu on alati olnud üllatusi ja mõtteid täis teekonnaga, mis annab võimaluse näha kodumaa pühakodasid nende loomulikus keskkonnas, kus nad on aastaid seisnud, ja tunda väge, mis neis on.
Iga pühakoja ajalugu on erinev ja tihti seotud selle paigaga, kus ta asub. Kiriku lähedal seistes on loomulik mõelda ka oma usule ja religiooni tulevikule üldse Eestis, on ju just käesolev aasta selles kontekstis murranguline.
Samuti pakub see teekond võimaluse matkata ja külastada väiksemaid külasid ja paiku, kuhu asja pärast eriti ei satu, ning aeg maha võtta, et märgata ümber toimuvat. Olgu see ilm, nagu ta on, Eestimaa on ikka kaunis ning selle märkamist tuleb aeg-ajalt endale meelde tuletada.
Seda kõike ootan ja loodan kohata ka selleaastasel palverännakul.
Diana Tomingas