Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikulaul on väga oluline

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Väljas on suviselt soe ja oktoober tundub olevat mägede taga, aga siiski registreerisin end paari nädala eest lauluraamatu ja kirikumuusikute konverentsile. Möödunud nädalal aga pöördus mu poole murelik, samas väga innustunud lauluraamatukomisjoni sekretär Eerik Jõks. Millest siis niisugune vastuolu?
Keegi meist ei kujuta ristiusku ette kirikulauluta. Kas aga kirikulaul on enesestmõistetav või vajab see ristirahva ühist hoolt ja tähelepanu? Mitte ainult muusikute, vaid kogu ristirahva hoolt, küsib Eerik Jõks. Nimelt on lauluraamatukomisjon koostanud küsimustiku, millele oodatakse vastuseid kirikutöö spetsialistidelt, kelle pädevusse kuulub jumalateenistusliku elu korraldamine, mille lahutamatu osa on kirikulaul. Need spetsialistid on vaimulikud ja kirikumuusikud.
Tõsi küll, küsimustele vastamine võtab väärtuslikku aega, ent just lähiaastatel on kõigil võimalus anda oma panus eestikeelse kirikulaulu tuleviku kujundamisse, rõhutab Jõks.
Teatmiku järgi on EELKs 237 vaimulikku ja 160 kirikumuusikut. 19. maiks, mil küsimustik on olnud avatud üle kahe nädala, on oma vastused andnud 16% spetsialistidest. Kokku on olnud vastajaid 80. Küsimustikku on 90 korda avatud ilma lõpetamata. „Isegi kui küsimustiku täitmine võtaks aega kolm tundi, ei ole see liiga suur ohver, arvestades lauluraamatu koostamise olulisust,“ sõnab Jõks. Küsimustik jääb avatuks 4. juunini ja asub aadressil http://www.eelk.ee/km_konverents/.
Koostamisel on ka uuring koguduste lihtliikmetele, sest oluline on kogu ristirahva arvamus.
Missuguseid laule võiks uues lauluraamatus olla? Oma ettepanekuid laulude kohta saab avaldada igaüks. Selleks on lauluraamatukomisjon avanud e-posti aadressi laulud@eelk.ee. Saata võib laulude autorite nimesid ja pealkirju, aga eriti oodatud on noodid. Kui mõnes koguduses või eraviisilises vagaduselus kasutatakse laule, mida ei ole praegu kasutatavas „Kiriku laulu- ja palveraamatus“, siis ootab komisjon selle kohta teavet nimetatud aadressile. Kõiki kirikulaulust huvitatuid kutsub aga Eerik Jõks juba täna konverentsile registreeruma, et anda korraldajatele julgustust ettevõtmise korraldamiseks. Täpsemalt aadressil http://www.eelk.ee/km_konverents/.
Rita Puidet