Praost Margus Kirja sinodil: asi ehk polegi nii halb, kui mõnikord paistab
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Sündmused, Uudised / Number: 1. mai 2024 Nr 17 digileht /
Ida-Harju praostkonna sinod Raasikul kulges mõtlikus meeleolus. Harju-Jaani kogudusele oli see pastor loci Jaan Nuga teenimise ajal esimene kord sinodit võõrustada.
Pärast sinodijumalateenistust 1863. aastal valminud Harju-Jaani kirikus, kus jutlustas piiskop Ove Sander, kogunesid sinodilised iga-aastast kevadkoosolekut pidama Raasiku rahvamajja.
Kokkutulnuid oli tervitama tulnud kohalik vallavanem Toomas Teeväli. Ta jagas, et Raasiku kirik on talle väga hingelähedane, ja ütles: „Olen aru saanud, et kirikutel on kodanikele anda rohkem, kui nad oskavad vastu võtta. Kuulun ka ise nende hulka.“
Üheteistkümne kogudusega Ida-Harju praostkond, mida juhib praost Margus Kirja, erineb meie teistest praostkondadest selle poolest, et puudub praostkonnakassa maks ehk praostkonna eelarve ja ka praostkonna nõukogu pole valitud. Ühiste tegemiste rahastamiseks korraldatakse korjandus.
Koguduste tagasivaated 2023. aastale
Sinodit avades tervitas praost peapiiskoppi Urmas Viilmat ja hiljuti ordineeritud piiskoppi Ove Sanderit, kinkides lilled. Pärast sinodikoosoleku rakendamist said koguduste esindajad lühidalt tagasi vaadata 2023. aastale.
Oli muret pühakodade seisukorra pärast. Juuru ja Harju-Jaani kogudusel on näiteks vaja kirikul aknad korda teha. Jõelähtme kogudusele on kirikumõisa hooned väljakutseks. Kose koguduse õpetaja Kerstin Kask seevastu nimetas, et kinnisvara on neile õnnistuseks:
Mitmed nimetasid, et kirikuskäijate arv on jäänud väiksemaks. Oldi seda meelt, et selles ei saa vaid koroonat süüdistada.
„Pastoraat toob meile inimesi, kes muidu ei käiks. On mitmeid laagreid toimunud, näiteks Kaarli koguduse laagrid.“ Ka tuntakse heameelt, et Kose koguduse segakoor on kasvanud 16liikmeliseks ja puhkpilliorkester on minemas pasunapäevadele Saksamaale. Loksa koguduses alustas oktoobrist õp Ahti Udam uue töölõiguga: toimuvad iganädalased Taizé palvused.