Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mis teeb inimese kurvaks?

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Talve südames on kevad ärkamas. Saksa müstiline teoloog Meister Eckhart alustab oma „Jumaliku lohutuse raamatut“ määratlusega, mis teeb inimese kurvaks: „Nüüd on kolmesugust kurvastust, mis inimese peale tuleb ja teda vaevab selles viletsuses: üks on välise varanduse poolest, teine armsamate sõprade juures, kolmas iseenda juures teotuse, õnnetuse ja ihu valude ja südame häda läbi.“
Materiaalsus, ligimene ja süda, mis suunatud Jumalale. Ehk võiks need kolm olla analüüsi aluseks, millega tänasel tuhkapäeval siseneda paastuaega: et märgata enda sees talve ja liikuda kevade suunas; et vaadelda, mida tegelikult vajame ja mida mitte; et loobuda üleliigsest ja piirata olemasolevat; et läbi süüvimise taastada kontakt Pühaga ja olla ühenduses allikaga, mis toidab hinge ja lohutab.
Vabariigi aastapäeval kaitseväe paraadi õnnistanud peakaplan Gustav Kutsar ütles: „Võtkem hingetäiteks vastu Issanda õnnistus!“ On hea, et kirikuaastas on suur paastu ja meeleparanduse aeg. Et Issand saaks hinge täita; et lunastav kuulutus oleks kirgas ja helge, et rõõm oleks selgelt eristatav kannatusest ja valust, peame enda sisse ruumi tegema. Kui oleme vähegi ausad, siis leiame piisavalt pattu ja tühisust, mis vahel üsna nähtavalt, aga veel enam salamisi end südamesse sisse seadnud ja kurvaks teeb.
Kätlin Liimets