Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Need õunapuud on kevadel õites

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Möödunud nädala kaalukamaks märksõnaks oli reformatsioon 500, mida tähistati üle maailma. Samuti Eestis. Rõõmustav oli, et lisaks kitsalt kiriklikule tähistusele oli usupuhastusteema fookuses ka ilmalikus meedias. Kõrge vaatajareitingu pälvis näiteks mängufilm „Katharina Luther“. Kuuldes, et Saksamaa luterlikes piirkondades oli päev riigipühaks nimetatud, oli kahju, et Eestis selleni ei jõutud. Oleks aga võinud.
Otsides eestlase identiteedile pidet, jõuame paratamatult luterluseni, mis meie rahvuslikku omapärasse kustumatu pitseri on vajutanud. Hariduslembus, tööeetika, peremudel, kogukonnamõiste – niidid viivad luterlusse. Tuleb meelde, kuidas keegi vastanud küsimusele usklikkuse kohta: ma ei ole usklik, olen luterlane.
Tallinna toomkirikus toimunud usupuhastuspüha pidulik jumalateenistus võttis kokku aasta tagasi sama pidulikult Tallinna Oleviste kirikus alustatud reformatsiooni teema-aasta. Jääb üle nõustuda peapiiskop Urmas Viilmaga, kes aastapäevakõnes kinnitas, et lõpusirgele jõudvasse kirikuaastasse jääb väga palju sündmusi. Üle ootuste palju ning eriilmelisi. Iga sündmusega on seotud inimesed. Inimesed korraldustoimkonnast, aga ka need, kes tulid pakutavast osa saama. Kirikupea tänas kõiki, tõstmata üht ettevõtmist teisest olulisemaks.
Ta meenutas, et kui ta aasta eest avas reformatsiooni aastapäeva tähistamiseks õunapuude istutamise kampaania, võis küll loota, ent ei saanud olla kindel, et 500 puud maamulda jõuab. Tänaseks on neid puid kaugelt enam kui igale reformatsiooniaastale. Kodu-, kiriku- ja kooliaedadesse, avalikesse parkidesse ning ajalooliste hoonete lähistele istutatud õunapuud jäävad meenutama üle Eesti kandunud vaimustust. Kampaania õnnestus, sest selle sisu ja vorm oli eestlasele mõistetav. Puu istutamine olulise sündmuse markeerimiseks on meie käitumismustrisse põlvkondadega juurdunud. Nii jõudis ka Lu­therile omistatud mõte „Kui ka teaksin, et homme on maailma lõpp, istutaksin täna veel õunapuu“ meile mõjusalt pärale.
Tuleval kevadel on need õunapuud õites, tuletas peapiiskop meelde. On õites ja lubavad meil loota häid vilju. Nõnda nagu me võime kogeda iga päev usupuhastuse häid vilju.
Liina Raudvassar