Eesti muld ja eesti süda …
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 21. august 2013 Nr 32 /
Kalmuaiale rahvustunnete väljendamiseks või poliitilise meelsuse avaldamiseks koguneda ei ole eestlastele millalgi võõras olnud. Meenutagem Jakob Hurda matust, mis Tartu tänavatele tuhandeid inimesi tõi. Või Lydia Koidula põrmu Kroonlinnast Tallinna toomist, mis rahvahulgad Koidulaulikule austust avaldama, aga ka aja surutist trotsides enda eestimeelsust kinnitama tõi. Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi pidulikust ümbermatmisest, Siberi anonüümsest hauast kodumaa mulda sängitamisest kujunes rahvuslik suursündmus.
Taasiseseisvumispäeva eel, 17. augustil toimus Tallinna Metsakalmistul üle aastate matus, mis pani mõtlema Eestile elatud elust. Riiklike austusavaldustega sängitati kodumaa mulda Tõnis Kint (1916–1991), Eesti eksiilvalitsuse viimane peaminister presidendi kohustes, ja tema abikaasa Magda Kint. Matusetalituse viisid läbi peapiiskop Andres Põder ja Tallinna abipraost Arho Tuhkru, matustel viibis Tõnis Kindi Rootsis elav poeg Oole Kint, noorema poja Arne Tõnis Kindi USAs elav lesk Saima Kint, sõbrad ja sugulased. Matusetseremooniast Metsakalmistu kabelis ning hauaplatsil võtsid osa president Toomas Hendrik Ilves ja peaminister Andrus Ansip.
Tänades Tõnis ja Magda Kinti Eesti riigi nimel, rõhutas peaminister Tõnis Kindi puhul tema raugematut usku ja tahet. Ansipi sõnul ei seadnud Tõnis Kint julgeks eesmärgiks vähemat kui okupatsiooni lõpetamine kodumaal ja riikliku iseseisvuse taastamine järjepidevuse alusel. «Nüüd teame, et see läks korda,» sõnas Ansip, kahetsedes, et Tõnis Kint ei elanud 20. augustini 1991, mil Eesti Vabariik taastati. Aga Tõnis Kindi usk võidusse ei raugenud kunagi.
Tõnis Kint hoidis kõige kauem riigipea ametit, ta juhtis eksiilvalitsust aastatel 1970–1990, Heinrich Mark, tema järglane selles ametis, lõpetas eksiilvalitsuse tegevuse 1992. aastal, andes selle üle president Lennart Merile.
Päev enne Tõnis ja Magda Kindi matust sängitati Metsakalmistule Tõnis Kindi 2005. aastal USAs Californias surnud poeg Arne Tõnis Kint, kes nagu isagi pühendas oma elu Eesti asja eest seistes, osaledes aktiivselt pagulasühiskonnas.
Liina Raudvassar