Inimesed vajavad vaimulikku mõõdet
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 15. jaanuar 2014 Nr 3 /
Kolmekuningapäevale järgnev nädal toob tavaliselt kindla tunde, et pühad on nüüd läbi ja harjuda tuleb uue aastanumbriga. Ehkki kirikuaasta algas 1. detsembril, elab kirik ilmaliku maailmaga ja tema rütmiga koos. Kui 2013. aasta kokkuvõtted tehtud, saab järeldada ja otsustada, mida sel aastal eelmisel tehtud kavadest ellu võiks viia. Inimene ikka teeb plaane, sageli just jõulude ajal, siis, kui on palju suhtlemist, elevust, rõõmu. Milleks aga jätkub ressurssi – nii vaimset kui rahalist, ja milline plaan võib ajaproovile vastu pidada?
Lähim suursündmus meie kiriku elus on kahtlemata vaimulike konverents järgmisel nädalal. On hea ajalikke sündmusi pikemalt ette valmistada, võtta aega mõelda, palvetada, mediteerida, siis lähevad asjad Jumala plaaniga kooskõlas ega juhtu ebameeldivaid ootamatusi. Vaimulike konverentsile oodatakse väliskülalisi, kelle arvamus meile samuti oluline on, kuivõrd me elame avatud maailmas. Konverentsil kõneldakse usutavast usust. Ja see on vajalik arutelu, kui silmas pidada, et jätkub peapiiskopi poolt välja kuulutatud usuaasta.
Kas see, mida vaimulike konverentsil tehakse, on poliitika? Arvatavasti, sest inimesed ju teevad seda. Aga vaimulik poliitika selle poolest peabki erinema, et püüab kõrgema tahte järgi maist poliitikat suunata. Inimeste sisim vaimulik hoiak on see, mis annab tegeliku suuna nii poliitikale kui omavahelistele suhetele. Kui väga ilmalikud inimesed vajavad vaimulikku mõõdet, seda on kindlasti kogenud kõik vaimuliku töö tegijad. Olgu teemaks palgaläbirääkimised, uued suunad hariduselus, sotsiaalse elu korrastamine, kaitseväe hoiakud vm, mida päevalehtedest loeme.
Juune Holvandus