Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aega napib. Juturobot appi?

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Elame ajal, kus inimesel peaks olema rohkem vaba aega kui eelnevatel põlvedel. On selleks ju palju pingutatud ja tööd tehtud. Kõikvõimalike ülesannete jaoks on meil abiks mitmesugused masinad ja vahendid. See annab inimesele võimaluse tegeleda päris asjadega, leida rohkem aega iseenda ja oma lähedaste jaoks. Kõlab põnevalt, aga kas see ka nii on?

Tänase päeva ilmselt põnevamaid uustulijaid inimese abistamiseks on tekste koostav juturobot. Kuigi esimesed sarnased katsetused jäid juba eelmise sajandi keskele, on täna saanud kogu valdkond sisse uue hoo ja omandanud uue kvaliteedi. Kes on katsetanud, see võib ilmselt kinnitada, et näiteks juturobot ChatGPT on suuteline koostama väga korraliku eestikeelse teksti sellele ette antud teemal.

Pean tunnistama, et andsin järele kiusatusele ning palusin ChatGPT-l koostada prooviks juhtkiri Eesti Kiriku lugejale. Juturobot alustas: Head Eesti kristlased,

Ülestõusmispühad on möödas ja nüüd on käes aeg järgida Jeesuse sõnumit ning levitada armastust ja headust kõikjal, kus me liigume. Ning üsna lõpus olid sõnad: Õnnistusi teile kõigile ja Jumala rahu teie südamesse. Teie ChatGPT. 

Kuna tekst oli nii tõetruu, siis küsisin, kas juturobot võib olla ka ohtlik. Sellele küsimusele sain vastuse: See on keeruline küsimus ja sõltub mitmest faktorist. Juturobotit võib kasutada nii kasuliku kui kahjuliku eesmärgi saavutamiseks ning selle mõju sõltub sellest, kuidas see on välja arendatud ja kuidas seda kasutatakse.

Pisut hirmutav tulemus. Kuid tundub nõnda, et nagu ikka on lõpuks siiski inimene see, kellele jääb osaks otsustada, kas teha head või kurja. Ning kas kasutada uusi leiutisi inimkonna ja ligimese hüvanguks või mitte. Vahendid muutuvad vaid keerukamaks, otsused komplitseeritumaks. 

Õnneks on meil võimalus selle kõige uue juures ikka ka vanast heast ja päriselt olemasolevast maailmast osa saada. Päriselt üksteisega suhelda. Seda nii suures kui väiksemas mõõtmes. Nii peresuhetes kui riikide läbikäimises.

Võisime eelmisel nädalal rõõmu tunda meie hea naabri Rootsi kuninga riigivisiidist Eestisse. See tuletas meelde, et riikidevahelised suhted võivad olla pingete asemel täis usaldust ja üksteisest lugupidamist. Ka ChatGPT leiab, et kokkuvõttes võib kuninga visiit Eestisse tuua kaasa mitmeid kasulikke tulemusi, nagu kahe riigi vaheliste suhete tugevdamine, kultuurivahetuse suurendamine ja majanduslike sidemete arendamine. Omalt poolt julgeksin lisada, et Rootsi kuninga visiit ja kuninga soov meid külastada on samas ka tunnustus ja toetus.  

Kuninga visiit on lõppenud ning lõppema hakkab ka kooliaasta. Kas koos juturobotiga või ilma selleta on see siiski õppuritele väga pingeline aeg. Õpilastega tegelevad spetsialistid tõdevad, et sageli on õpilaste koormus sellel ajal ühele noorele inimesele üle jõu käiv. Pinge õnnestuda ning saada sisse just sellesse kooli, kuhu soovitakse, ja just sellel aastal, tuleb nii õpilastelt endilt, nende kaaslastelt kui sageli ka vanematelt. Siia lisandub ootus olla hea lisaks ka treeningutel ning huviringides. Osaleda nädalavahetusel võistlustel, olla igati tubli ja edukas. 

Nagu spetsialistid on tõdenud, on seda sageli lastele liiga palju. Tulemuseks on katkised lapsed ning hirm ebaõnnestumise ees. Muidugi tahab iga lapsevanem oma võsukesele parimat. Kuid mis on see parim? Nagu lastega tegelevad inimesed on kinnitanud, on noortel kõige rohkem puudus mitte saavutustest, vaid vanemate tähelepanust ja hoolimisest. 

Hoolivust ja tähelepanu vajavad aga ka vanemad. Pühapäeval saame tähistada emadepäeva ning emasid siis kas otse või oma palvetes tänada kõige selle eest, mida nad meile on andnud ja tähendanud. Maailm võib muutuda, kuid mõned asjad püsivad. Keegi ei suuda asendada meile meie lähedasi, meie kalleid pereliikmeid.  

Soovin kõigile emadele kaunist emadepäeva!

 

 

 

 

Valdo lust

politsei- ja piirivalveameti kaplanaadi juht