Arvamusfestivaliks valmistudes
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 8. august 2018 Nr 32 /
Paljude jaoks on suve üheks oodatumaks sündmuseks saanud Paide arvamusfestival, mis sel aastal toimub 10. ja 11. augustil.
Küllap on nii mõnigi interneti vahendusel juba selle aasta arutlusteemadega tutvunud. Seda tasuks kindlasti teha aga ka neil, kel ise mahti Paidesse sõita ja arutelusid meedia vahendusel jälgida ei ole. Teemavalikust, rõhuasetustest ja tutvustavate tekstide sõnastusest võib järeldada nimelt nii mõndagi selle kohta, millises ühiskonnas me elame.
Kodulehelt võime näiteks lugeda, et tegemist on kaasava ja ühiskonnaülese ettevõtmisega: „Festivalile on oodatud erinevate tegevusvaldkondade esindajad ja huvigrupid, kelle pakutud aruteluteemadest kujuneb festivali programm.“ Korraldajate heas tahtes pole põhjust kahelda.
Ometi pole üheski ühiskonnas kõik hääled võrdselt kuuldavad. esile tõusevad haritumate ja jõukamate kihtide huvid ja arusaamad, mida esitatakse kogu rahva omade pähe. Eestis jäävad rohkem kõlama ka eesti emakeelega inimeste ning pigem tallinlaste kui väikekülade elanike seisukohad. Oma pitseri vajutab see paratamatult ka arvamusfestivali teemavalikule.
Usuorganisatsioonid on paljudes riikides pälvinud poolehoidu sellega, et astuvad välja nende inimeste ja ühiskonnagruppide kaitseks, kelle hääl ühiskonnas nõrgaks jääb. Ehk suudavad EELK ja Eesti Kirikute Nõukogu esindajad seda rolli täita ka eelseisval Paide festivalil.
Teisalt annab kirikute nähtav kaasalöömine arvamusfestivalil tunnistust sellest, et ise ollakse nende seas, kes suudavad end ühiskondlikus debatis kuuldavaks teha. Käsitletavate teemade põhjal võib otsustada, et üheks eesmärgiks on tutvustada religiooni rolli ühiskonnas ka sellistele inimestele, kes asjast vähe teavad ja kirikusse skeptiliselt suhtuvad. Iseloomulik on näiteks aruteluteema „Religiooniõppest eelarvamusteta“. See on muide üks debattidest, mida seekord huviga ootama jään.
Rain Soosaar