Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Ene Tamm 

/ Autor: / Rubriik: Järelehüüe, Teated / Number:  /


Torontost Tartusse elama asudes liitus ta Tartu Peetri kogudusega ja osales aktiivselt koguduse jumalateenistuslikus elus. Erakogu.

In memoriam

Ene Tamm 

14.01.1923–12.02.2022

Issand kutsus 99 aasta vanuselt igavikku ustava kirikuliikme ja EELK Teeneteristi kavaleri Ene Tamme.

Ene Tamm (neiuna Irene Armilde Engman, nime eestistamise järel Laanes) sündis Sutlepas. Lapse- ja neiupõlve veetis kodukülas. Ta oli ristitud Sutlepa kabelis ja leeritatud 1942. aastal Haapsalu Jaani kirikus õp Konstantin Küti poolt.

1944. aastal lahkus ta koos perekonnaga Eestist Rootsi. Laev võttis tee peal pardale ka kogu Ruhnu saare rahva. 1946. aastal abiellus Ene Alfred Tammega. Laulatus toimus Norrköpingi kirikus. 1951. aastal siirdusid abikaasad Kanadasse, elupaik seati sisse Torontos. Koos asutati firma Oma Press Ltd., mille kaudu trükiti ja anti välja suur osa eestlaskonna kirjavara välismaal. Perekond Tamme suurim teene meie kiriku ees oli „Kiriku laulu- ja palveraamatu“ väljaandmine 1991. aastal. Ene Tamm oli lauluraamatu teksti läbilugeja ning keelelise korrektuuri tegija.

Kogu oma elu oli Ene ustav kirikuliige ja luteri kiriku traditsioonide hoidja ning kandja. Ta oli Toronto Peetri kiriku ja Tartu Peetri kiriku toetaja. Tartu luterliku Peetri kooli asutamisel oli ta kooli lasteaiamajade rajamise suurannetaja.

Torontos oli perekond Tamme kodu alati avatud Eestist tulnud külalistele. Nende osavõtlikkusest ja toetusest on osa saanud kõik Toronto Peetri kirikus teeninud õpetajad kodumaalt.

Ene abikaasa Alfred Tamm lahkus 2007. aastal igavikku. Tema põrm on maetud Tallinna Metsakalmistule soomepoiste matmispaika. 

2010. aastal tuli Ene Tamm tagasi Eestisse ja asus elama Tartus. Kohe liitus ta Tartu Peetri kogudusega ja osales aktiivselt koguduse jumalateenistuslikus elus. Ene oli ka suur kultuurihuviline. Kõik Tartus toimunud olulisemad kontserdid ja etendused said kuulatud ja vaadatud ning pälvisid tema kiitva hinnangu. 

Ta oli oma elupäevade lõpuni huvitatud kõigest, mis maailmas toimus, luges Postimeest ja Eesti Kirikut. Õhtused uudised ning päevakajalised poliitika- ja kultuuriteemalised vestlussaated olid iga päev oodatud. Ene võime tsiteerida peast Eesti klassikat, luuletusi ja laule oli hämmastav ja harukordselt tähelepanuväärne. Ta oskas peast ligi sadat kirikulaulu.

Talle meeldis korraldada südamlikke ja vanaaja väärikust kandvaid vastuvõtte oma lähimatele sõpradele, kelle seas oli hulgaliselt EELK auväärseid õpetajaid. Veel 14. jaanuaril pühitses ta lähemate sõpradega meeleolukalt oma 99. sünnipäeva.

Ene Tamme matusetalitus toimub Tartu Peetri kirikus reedel, 18. veebruaril kell 12. Tema põrm sängitatakse kevadsuvel Tallinna Metsakalmistule abikaasa kõrvale.

Rahu olgu Sinuga, armas sõber Ene. Kandku Issanda inglid Sind sinna, kuhu hing alati igatses.

Ants Tooming,

Tartu Peetri koguduse õpetaja