Kirik tähelepanu keskmes
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 3. august 2016 Nr 30 /
Veel paarikümne aasta eest arvasid paljud, et mida aeg edasi, seda vähem oluliseks muutuvad ühiskonnas kirik ja traditsiooniline religioon. Möödunud nädal näitas selle arvamuse paikapidamatust isegi Euroopa puhul.
Meedia peateemad olid suuresti kirikuga seotud. Kui teisipäeval mõrvasid islamistid missa ajal Normandias roomakatoliku preestri, äratas see nii Prantsusmaal kui kogu Euroopas suurt vastukaja. Solidaarsust kristlastega väljendasid neil päevil ka muslimid ja usukauged inimesed.
Sageli satub kirik avalikkuse huviorbiiti aga kahjuks seoses poliitiliste ja identiteediküsimustega. Heaks näiteks selle kohta oli Moskva patriarhaadile alluvate Ukraina õigeusklike suur ristikäik, mis kolmapäeval jõudis Kiievisse. Seda püüdsid üsna agressiivselt takistada ukrainameelsed aktivistid, kelle arvates toimus vagatsemise varjus Kremli propaganda levitamine.
Muidugi ei jäänud meedia tähelepanuta roomakatoliku kiriku noortepäevad Poolas Krakovis. Seekord osales sadu tuhandeid noori 187 maailma riigist, sh mitukümmend eestlast. Tavakohaselt saabus kohale ka paavst. Ei saadud aga siingi mööda poliitikast. Mitmed meediakanalid märkisid nimelt ära, et Euroopa ühes katoliiklikumas riigis Poolas suhtutakse Franciscusesse mõnevõrra jahedalt, kuna too kalduvat kõrvale armastatud poolakast paavsti Johannes Paulus II pärandist. Ja muidugi pole Poolas populaarsed ka Franciscuse seisukohad põgenike vastuvõtmise ja keskkonnakaitse küsimustes.
Võib arvata, et kokkutulnud noored selliste asjade üle eriti pead ei murdnud. Nende jaoks oli oluline näha oma silmaga paavsti ning suhelda usukaaslastega kogu maailmast, et üheskoos nii pidu pidada kui palvetada ja üksteise usku kinnitada. Ehk mõned noortepäevadest osasaanuist ületavad tulevikus uudisekünnise ka sellega, et mõjusalt, sõna ja teoga maailmale Kristusest tunnistust annavad.
Rain Soosaar