Kultuur ja meelelahutus
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 18. september 2019 Nr 37 /
Just sellist teemat kannavad tänavused Euroopa muinsuskaitsepäevad. Tahtmatult tekkis mõte lisada teemapealkirja veel kosjakontor. Sest abiellumine kui oluline teetähis inimese elus on seotud nii kultuuri kui meelelahutusega. Ja kirikuga, olgu siis kirik kas kultuuri või meelelahutuse valdkonda kuuluv. Kuigi neid kaht valdkonda võib olla ka raske eristada. Vähemalt viimased sajandid on kultuur kindlalt meelelahutuse osa.
Kui otsisin, kuidas entsüklopeedias, kirjakeele seletussõnaraamatus või õigekeelsussõnaraamatus meelelahutust on defineeritud, siis sellist sõnavormi ei leidnud. Küll annab Wikipeedia internetikeskkonnas selgituse: „Meelelahutuseks võib olla mistahes tegevus (või tegevusetus), mis on vahelduseks, pakub uusi emotsioone, vabastab pingeid vms. Enamasti nimetatakse meelelahutuseks kergeid, sundimatuid tegevusi, ehkki ka ekstreemsport, õudusfilmi vaatamine vms põnevused võivad täita sedasama ülesannet.“
Kui nüüd jumalateenistusele mõelda, siis pakub seegi uusi emotsioone ja vabastab pingeid. Nii ei ole kirikus käimine mitte ainult kultuuri, vaid ka meelelahutuse osa. Ja kui mõelda abiellumisele, siis ei ole kirik üksnes see paik, kus kaks inimest paari pannakse, vaid ka koht, kust paariline leida. Nii võib kirikut ka kosjakontoriks pidada.
Muinsuskaitsepäevade kontekstis aga pakub nii mõnigi kogudus välja võimaluse tutvuda kirikuga, selle kunstiväärtuste ja ajalooga. Ka väiksel Eestimaal on veel palju avastada ja võib kinnitada, et huvipuudust ei ole. Võib-olla üks põnevamaid kohtumisi oli pühapäeval Koerus, kus Anneli Randla tutvustas uusi leide reformatsioonieelsest ja -järgsest siseviimistlusest sealses kirikus.
Rita Puidet