Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Miks täna lehte ei tulnud?

/ Autor: , / Rubriik: Lugejate kirjad / Number:  /

„Õpetaja, miks täna Eesti Kirikut ei tulnud?“ küsis üks koguduse liige, kellele olime koguduse poolt tellinud lehe. See on tema ainuke leht, mis talle käib, ja ootab ta seda. Milline pettumus, sest endal tal raha pole selle tellimiseks, hea kui leiva ja muu hädapärase kätte saab. Milline rõõmus üllatus, kui see talle tuli, ja nüüd korraga ei ole. Õpetaja peab talle põhjuse ära seletama, et lehel pole ka raha, et kõik numbrid saaks paberile panna. Miks, miks, küsib tema.
Arvatakse, et seda saab lugeda ju internetist, aga kui arvutit pole ja ei oskakski sellega hakkama saada … Aga ometi need ongi need ustavad, kes kirikute uksed on lahti hoidnud oma pisikeste annetustega. Aga kui paberkandjal Eesti Kirik üldse otsa saab, sest ka kogudused selle pooliku lahenduse tõttu ei tihka seda tellimise raha enam kulutada? Ajaleht püüab küll annetuse kampaaniat käima panna, aga kas neil inimestel, kes seda lehte tähtsaks peavad, jätkub innukust annetada poolikute lahenduste jaoks? Sellised küsimused käivad peast läbi sellel, kes on omalt poolt olnud valmis midagi tegema, et kirikuleht otsa ei saaks.
Küsin nüüd laiema hulga käest, andke nõu, mida peaks tegema. Kogudustel seda võimu pole, et leht internetist paberile printida ja seda laiali kanda. Peaks palvetama kiriku nigela majandusolukorra muutumise pärast? Kui palju aitaks hädaldamine ja kaeblemine? On selline tunne, et kas tõesti meie maal hädaldatakse ja kirutakse ainult. Ei, ma ei arva seda, aga ehk ei teadvustata, mille pärast tuleks palvetada.

Eenok Haamer
titulaarpraost

Kätlin Liimets

Kirikuleht võiks olla välja prinditav

Minu kogudusest kirikulehe lugejad pahandavad, et paberleht ilmub kuus vaid kolmel korral. Nemad elektrooniliselt lehte lugeda ei saa, mis iganes põhjusel. Nad on pöördunud minu poole küsimusega, mida teha, kuna nad on harjunud, et igal nädalal on Eesti Kirik lugemiseks. Mina olen pakkunud omalt poolt välja, et võiksin soovijatele lehe välja printida, sest tegelikult leht ju ilmub igal nädalal. Kogudus võtaks selle kulu, sest ma näen, et paljud koguduseliikmed tõesti soovivad lehte igal nädalal lugeda. Pakkusin võimalust, aga sain aru, et see pole teostatav, sest diginumbrid ei ole küljendatud. Minu ettepanek toimetusele on, et te ka need numbrid, mis lähevad üksnes veebi, ära küljendaksite. Et huvilised saaks numbri ka paberil välja printida. Olen valmis selle nimel kogudusele muretsema isegi suuremas mõõdus printeri, mis lubaks A3 formaadis väljatrükki. Mõistan hästi, et toimetus on muutnud paberlehe väljaandmise graafikut majandussurutise survel. Seda olen püüdnud selgitada ka oma koguduse ja praostkonna inimestele, kes on väljendanud meelehärmi. Rahaprobleemi lahendamiseks ei suuda ei Urvaste kogudus ega Võru praostkond ka jõuliselt appi tulla, aga me kinnitame, et kirikuleht on meie jaoks oluline ning meil on inimesi, kes soovivad lehte lugeda, eelistatult paberil. Jään ettepaneku juurde, et toimetus küljendaks kõik numbrid, luues sellega võimaluse neid kogudustes kohapeal välja printida.

Üllar Salumets
Võru praostkonna praost ja Urvaste koguduse õpetaja

Eesti Kiriku arhiiv