Sinimustvalgest nelipüha vaimus
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 7. juuni 2017 Nr 25 /
Taevaste korralduste tahtel langes tänavu Eesti lipu päev I nelipühale. Kui kaks-ühes-pakettidest küllastunud kodanikuna tundsingi alul alateadlikku vastumeelsust kahte olulist tähtpäeva ühendada, siis päeva kulgedes võttis maad äratundmine, et just nõnda, nelipüha vaimus ongi õige rahvusküsimustele läheneda.
Seda vaimustust, mida kogesid esimesed kristlased Püha Vaimu väljavalamisel, said tunda ka eestlastest haritlased oma rahvusvärvidele Jumalalt hoidmist paludes. Pole pühakojast väärikamat kohta hümni laulmiseks, tuli meelde nelipüha ja lipupäeva jumalateenistusel Otepää kirikus, kus oikumeenilist teenistust jäi lõpetama Eesti hümn. Su üle Jumal valvaku …
Pühapäeval olid Eesti Rahva Muuseumi lipuväljakule sinimustvalgetes särpides Eesti Üliõpilaste Seltsi liikmed üles rivistunud, samuti oli ootel päevakohases koloriidis– lipusinine kuub, mustad püksid ja valge triiksärk – seltsi koor, et laulda isamaalisi laule. ERMi direktor Tõnis Lukas ning avalike ja välissuhete juht Kaarel Tarand, mõlemad EÜSi vilistlased, võtsid huvilised sappa ja sisustasid järgmised hommikutunnid kultuurilooliselt rikkal Raadi kalmistul. Seisatati kalmudel, kuhu on maetud sinimustvalge lipuga seotud inimesed.
Meenutades EELK juubelikongressi raames taevaminemispühal õp Kristjan Luhametsa eestvedamisel siinsamas toimunud ringkäiku, kui mälestusküünal süüdati vaimulike haudadel, oli meeldiv tõdeda, et rajad lõikusid mitmel kalmul. Paljud vaimulikud on läinud Eesti kultuurilukku rahvuslike aadete suurkujudena. Peatuti Rudolf Kallase haual, kes 133 aastat tagasi sinimustvalge lipu Otepää kiriklas pühitses. Süüdati küünal Jakob Hurda haual, kelle mälestuseks loodi ERM, kus nüüd ka hoiu- ja esitlustingimused originaallipule loodud. Seisatati ka Tartu praosti Harald Tammuri haual, kes oli üks väheseid originaallipu peidupaiga teadjaid. Luterlik vaimsus on sidunud kiriku rahvaga.
Liina Raudvassar