Teaduse autoriteet
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 5. aprill 2017 Nr 15 /
Möödunud nädalal räägiti avalikkuses tavapärasest rohkem ülikoolist ja teadusest. Muu hulgas kütsid ootamatult palju kirgi üles Tartu ülikooli rektori valimised. Ehkki senine rektor Volli Kalm osutus lõpuks tagasivalituks, kritiseeriti teda kampaania ajal teravalt selle pärast, et ülikool polevat piisavalt aktiivselt osalenud ühiskondlikus debatis.
Teisalt ei näi teadlastel alati olevat kerge avalikkusele oma sõnumit edastada, sest nende autoriteet pole enam nii kõrge kui varem. Kui näiteks Eesti sotsioloogid möödunud nädalal MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitluste metodoloogilisi üksikasju kritiseerisid, ei mõjunud see paljudele veenvalt. Muu hulgas leiti, et sotsiaalteadlasi ei saavat tõsiselt võtta, kuna nad olevat vasakpoolsed.
Esmapilgul ei peaks neid etteheiteid kuigi tõsiselt võtma. Uurimistulemuste ümberlükkamiseks ei piisa ju viitamisest teadlase maailmavaatele või isiksuseomadustele. Selleks on vaja juhtida tähelepanu andmete kogumisel või nende tõlgendamisel tehtud konkreetsetele möödalaskmistele. On aga arusaadav, et tavakodanikult ei saa nõuda erinevate teaduste metodoloogias ja teooriates orienteerumist. Et neid tõsiselt võetaks, peavad ka teadlased tänapäeval pingutama inimeste usalduse võitmise nimel.
Ka kirikus on ajast aega leidunud neid, kelle meelest teoloogilised teadmised ei toeta, vaid lammutavad usku. Jääb üle soovida, et meie usuteadlased leiaksid rohkem võimalusi oma uurimistöö tulemusi populaarses laadis tutvustada, et neid eksiarvamusi ümber lükata.
Rain Soosaar