Tekstiilikunstnik Anu Raud sai akadeemikuks
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Portreelood / Number: 4. jaanuar 2017 Nr 1 /
Kogu oma teadliku elu eesti rahvakunstipärandisse süüvinud ning oma loominguga seda rikastanud tekstiilikunstnik Anu Raud valiti Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikuks.
„See on eesti rahva lugu, mis vaipadesse lõimitud, ei rohkem ega vähem,“ on Anu Raud Eesti Kirikule kinnitanud oma loomingust ülevaadet andes. Märkimisväärselt palju on ta oma gobelääne kavandades kasutanud kiriklikku temaatikat. Mitmed kristlikud sümbolid, nagu rist, liivakell ja tornikukk, on Anu loomingus läbivad ja mõnedki töödest on leidnud paikse kodu pühakojas.
Ristimärgi motiiv on võlunud kunstnikku sedavõrd, et seda kiriklikku sümbolit võib kohata paljudes tema töödes. Kunstniku käsitluses pole see ainult elu ja surma märk, vaid ka ristumise, kohtumise paik. Koht, kus saavad kokku kõik teed ja võimalused. Jõulisemalt on see joonistunud Viljandi Jaani kirikusse kootud vaipades „Ristivaip“ ja „Taevaredel“. Aga kindlasti ka Tartu Jaani kirikus, kuhu Anu Raud on valmistanud viies liturgilises värvitoonis kirikutekstiilide komplektid.
Vainupea kabelisse on Anu Loojaga dialoogis loonud altarivaiba „Armuaeg“. Oma 70. sünnipäeva järel korraldatud personaalnäitusel „Lõpik“ eksponeeris meister Viimsi Püha Jaakobi kirikus oma äsjavalminud vaipa „Issaristike“, mille keskmes on stiliseeritud ristimärk ning taustaks lugu lapsepõlvest, kus vanad inimesed ikka tavatsenud käsi kokku lüüa ja „issaristike“ öelda.
Tekstiilikunstnik, emeriitprofessor, kirjanik, publitsist ja etnograaf Anu Raud on sündinud 10. mail 1943. aastal. On Viljandi Jaani koguduse liige ja elab oma isatalus Viljandi lähistel Käärikul.
Eesti Teaduste Akadeemia asutamisaastaks loetakse aastat 1938. Põhikirja järgi on tegemist silmapaistvate teadlaste ja teiste loomeisikute ühendusega, kelle ülesanne on arendada ja esindada Eesti teadust, aidata kaasa teadustulemuste rakendamisele Eesti huvides ning väärtustada teadust, teaduslikku mõtteviisi ja kultuuri Eestis.
Akadeemial on praegu 80 liiget, neist neli naist ja 21 välisliiget.
Liina Raudvassar