Juhi seal, kus sa oled
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teoloogia / Number: 19. jaanuar 2011 Nr 3 /
Kas teadsid, et 2010. aasta suurimal, umbes 700 osalejaga juhtimiskonverentsil Eestis jagati Jumala sõna ja sellest osavõtjad olid valdavalt kristlased?
Konverents korraldati Eesti Evangeelse Alliansi egiidi all ja Eesti Kirikute Nõukogu leidis selle olevat omapoolse tunnustuse väärilise. Kristuse koguduse hüvanguks peavad koguduste juhid võtma oma juhtimise andi ja kohustust tõsiselt ning nende arengut teadlikult suunates.
«Juhi seal, kus oled», sellist juhtmõtet kandis kolmandat aastat järjest Tallinnas toimunud kristlik juhtimiskonverents GLS 2010 ehk Global Leadership Summit 2010. Olles osalenud kõigil kolmel korral, leian, et tegemist on soovitamist väärt üritusega, millest EELK liikmeskond on olnud põhjendamatult tagasihoidlikult esindatud.
700 osaleja hulgas võis meie kiriku liikmeid olla vaid mõnikümmend. Konverentsi korraldavas juhtrühmas on EELK Tallinna Jaani koguduse liige, EBSi prorektor prof Ruth Alas.
Kogemusi maailma tippjuhtidelt
Koguduse käekäik ja areng sõltub suurel määral koguduse juhtimisest, mille põhimõtted on kajastatud EELK kirikuseadustiku 6. osas ja EELK põhikirja 6. peatükis.
Selle järgi juhib kogudust koguduse õpetaja, kes korraldab ka selle vaimulikku tegevust. Kuigi koguduse täiskogu, nõukogu ja juhatust nimetatakse juhtimisorganiteks, ei mainita nende ülesannete hulgas sõna «juhtimine».
Et kristlikust juhtimiskonverentsist võttis osa vähe EELK liikmeid ja vaimulikke, võib tähendada seda, et meie kiriku koguduste juhtimisega on kõik kõige paremas korras või on juhtimise temaatika üsna alatähtsustatud. Peapiiskopi osalemine andis siiski märku juhtimistemaatika olulisusest.
Konverents andis osalejatele hea võimaluse kuulata rahvusvahelisel tipptasemel juhte ja mõtlejaid rääkimas oma juhtimiskogemusest kristlikust vaatenurgast ning pastoreid rääkimas avatult suurimatest probleemidest ja nende lahendustest oma kogudustes.
Möödunud aastal esinesid konverentsil näiteks ajalehe Financial Times hinnangul üheks kolmest maailma kõige imetletumaks tippjuhiks tunnistatud General Electricu endine juht Jack Welch, mitme ka eesti keelde tõlgitud juhtimisalase menuraamatu autor Jim Collins («Heast suurepäraseks», «Loodud kestma», «Kuidas võimsad langevad»), endine Valge Maja kõnedekirjutaja ja motivatsiooniteemaliste raamatute autor Daniel Pink, samuti nelja märkimisväärselt kiiresti kasvava koguduse vanempastorid.
Kasvanud aasta tippsündmuseks
See juhtimiskonverentside sari sai alguse 1995. aastal, toimudes ühes linnas, osalejaiks umbes 2200 juhti 300 kogudusest. 15 aastaga on GLS levinud 350 linna ligikaudu 70 riigis, mõjutades enam kui 120 000 juhti umbes 10 000 koguduses. Kiiresti kasvavat ja levivat konverentsi iseloomustab peale tavapäraselt väga hea sisu alati ka suurepärane korraldus.
GLS pole sugugi üksnes iga-aastane koolitusüritus, sellest on saanud ülemaailmses liikumises osalevate kristlikke väärtusi jagavate juhtide aasta tippsündmus, kus:
• sinuni tuuakse valik suurepäraseid juhte ja mõtlejaid suurel videoekraanil;
• esinemiste vaheaegadel toimub elav vestlus ja arutelu, mis aitab sinul ja su meeskonnal näha, mida just teie saate kuuldu ja nähtu põhjal järgmiseks ette võtta oma koguduses või meeskonnas;
• kuuled head elavat kristlikku muusikat ja saad sellele kaasa elada.
Videokonverentsi vormis toimuval üritusel on eesti keeles konverentsi juhtimine, esinejate ja teemade sissejuhatus, vahearutelud, palved ning ülistusmuusika. Kõik ingliskeelsed esinemised on eestikeelsete subtiitritega. Konverentsi materjalid on saadaval ka DVDna, mida saab kasutada koguduses õppematerjalina vastava teema arutelu sisse juhatades.
Heategu, mis puudutas paljusid
Konverentsi moto «Juhi seal, kus oled» viitab olukorrale, kus iga inimene juhib neid protsesse, mida ta suudab mõjutada. Juhtimismõtlejalt Robin Sharmalt (raamatu «Munk, kes müüs maha oma Ferrari» autor) on pärit selle teema kohta järgmine näide. See näitab, et juhtimine võib puudutada igat inimest.
Loo taustaks on foto ühest vanemast mustanahalisest naisest, kes hoiab enda ees käes Piiblit. Inimene, kes soovib ennast pildile jäädvustada koos Piibliga, tahab justkui meile ütelda, et ta on sellel pildil koos Jumalaga, kuigi teised Teda ei näe. Ja mitte ainult sellel pildil, vaid igal eluhetkel.Selle lihtsa naise lugu rääkis sellest, et igaüks saab koos Jumala sõnaga teha midagi, mis läheb korda paljudele.
Vaene, hariduse ja pereta, pesunaisena töötav mustanahaline naine viis igal palgapäeval panka kõik raha, mis ta teenis, jättes endale vaid hädavajaliku. Pensionile jäädes läks ta panka küsima, kui palju arvele on kogunenud, ja kokku leppima, kuidas kogutut pärast tema surma peaks kasutama.
Pangatöötaja ütles talle summa, kuid naisel oli raske tajuda ja mõista selle suurust. Seepeale asetas pangatöötaja lauale kümme münti, millest igaüks sümboliseeris üht suuremat summat raha.
Hea naine jagas mündid laual osadeks, mida ta soovis pärandada: kümnendiku oma kogudusele, paar kümnendikku paarile lähimale sugulasele ja järelejäänud suurema osa annetas oma kodulinna ülikoolile stipendiumi jaoks, et temasugused vaestest peredest pärit inimesed saaksid ülikooliharidust.
Ühe elu jooksul kogutud ja ülikoolile annetatud summa oli nii märkimisväärne, et see ilma erilise hariduseta naine tunnistati ülikooli auliikmeks. Vaese naise ärasaatmine siit ilmast oli üks rahvarohkemaid ja väärikamaid, mis selles linnas oli olnud. Matuserongkäigu eesotsas olid ka linna ja ülikooli juhid ja rahvas.
Suurim au kõnealuses loos kuulub selle hea inimese kõrval Jumalale, kes elavas osaduses ja suhtes inimesega muudab maailma.
Kuidas motiveerida koguduseliikmeid järgima koguduse õpetaja visiooni, liikumaks olukorrast, kus me oleme, olukorda, kus me tahaksime olla? Kuidas tulla toime argirutiiniga Iisraeli kõrberännaku näitel, kus soovitud tulemus on ikka alles silmapiiri taga? Kuidas tulla toime üle pea kasvavate lahendamatute pingetega koguduse juhtimises? Mis motiveerib inimesi vabatahtlikul kirikutööl? Eelnev on valik käsitletud teemadest, mis võiksid olla olulised igale meie kiriku koguduse juhile.
Töötades samal ajal nii juhtimisnõustaja ja juhtimiskoolitajana kui ka koguduse vaimulikuna, soovitan meie koguduste juhtidel võimalusel osaleda ka järgmise aasta GLS juhtimiskonverentsil.
Urmas Karileet,
Käsmu koguduse diakon
The Global Leadership Summit (GLS)
Liikumine algas aastal 1995.
GLS on ülemaailmses liikumises osalevate kristlikke väärtusi jagavate juhtide aasta tippsündmus.
GLS toimub 350 linnas ja enam kui 50 riigis.
Järgmine konverents leiab aset Tallinnas 11.–12. novembrini.
Kodulehekülg www.gls.ee .