Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 28. oktoober 2020 Nr 42 /
Epideemia ägeneb
Sügise saabudes Euroopas taas ägenenud COVID-19 epideemia ei ole jätnud mõjutamata ka kirikuelu. Nii olid möödunud nädala seisuga haiged tervelt neliteist Poola katoliku kiriku piiskoppi.
Meedias on juhitud tähelepanu, et viirus võis muuhulgas levida 5. ja 6. oktoobril toimunud piiskoppide kogu istungil Łódźi peapiiskopkonnas, kus olevat eiratud vajalikke ettevaatusabinõusid. Teisalt pidi osa haigeid piiskoppe saama nakkuse siiski mujalt, sest nemad kohtumisest osa ei võtnud.
Kardetakse, et epideemia levikut võib Poolas veelgi soodustada kõigi pühakute päeva tähistamine 1. novembril, mil tavakohaselt külastavad kalmistuid suured rahvahulgad.
Läti valitsuse kehtestatud uute eeskirjade kohaselt nõutakse aga üldjuhul ka jumalateenistustel osalejatelt suu ja nina katmist. See ei laiene teenistust läbi viivatele vaimulikele, alla 13-aastastele lastele ning neile, kes ei saa maske kanda meditsiinilistel põhjustel. Samuti eeldatakse kirikulistelt käte desinfitseerimist ja kahemeetrise vahemaa hoidmist.
Kõneainet Roomast
Katoliiklaste seas on viimastel nädalatel elavalt arutletud paavst Franciscuse poolt avaldatud uue entsüklika „Fratelli tutti“ üle, mis on pühendatud ühiskondlikele probleemidele. Vaatlejad on sellest esile tõstnud paavsti kriitika populismi ja reguleerimata turumajanduse aadressil.
Samuti põhjustab siiamaani rohkesti vastukaja 25. septembril aset leidnud katoliku kiriku pühakute kongregatsiooni prefekti kardinal Giovanni Becciu (pildil) tagasiastumine korruptsioonisüüdistuste tõttu. Lisaks on Itaalia meedias esitatud väiteid, nagu oleks Becciu andnud altkäemaksu, et aidata kaasa oma rivaali kardinal George Pelli süüdimõistmisele alaealiste seksuaalses kuritarvitamises. Pell mõistetigi mullu Austraalias vangi, kuid vabastati tänavu aprillis riigi ülemkohtu poolt. Becciu eitab kõiki süüdistusi kategooriliselt.
Eriti suurt meediakajastust on aga pälvinud nädala eest avalikkuse ette tulnud paavst Franciscuse väljaütlemine, mida on tõlgendatud toetusavaldusena samasooliste paaride kooselu õiguslikule reguleerimisele.