Nõuab tegijatelt pühendumust
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 9. september 2020 Nr 33 /
30. augustil tähistas Eesti Metodisti Kirik (EMK) 100 aasta möödumist oma esimese ajakirja ilmumisest ja 30 aasta juubelit ajakirja Koduteel taasilmumisest.
Koosviibimine Tallinna metodisti kiriku auditooriumis oli peohõnguline, sest tähistada oli kolme olulist tähtpäeva: 100 aasta möödumist ajakirja Kristlik Kaitsja ilmumisest, 85 aasta möödumist Saaremaa metodisti koguduste ajakirja Koduteel ilmumisest ja 30 aasta täitumist ajakirja Koduteel taasilmumisest.
Pidupäeva arutelu
Sisukas päev algas juba EMK aastakonverentsi ja Tallinna koguduse ühise jumalateenistusega, ikka 1994. aastal alustatud ja 2000. aastal sisse õnnistatud Narva maanteel asuvas modernse arhitektuuriga kirikus.
Kuulati mälestusi metodisti kiriku häälekandja väljaandmisest, loositi ajakirja Koduteel tellijate vahel auhindu ning innustati uusi huvilisi ajakirja tellima, samuti söödi päevakohase sõnumiga kaunistatud torti ning tehti ühispilt sündmuse ajalooannaalidesse jäädvustamiseks.
Aga lisaks ettekannetele ajalooliste ülevaadetega oli päevakorras eraldatud aeg arutelule küsimuste üle, kuhu on ja kuhu võiks olla teel kristlik ajakirjandus Eestis. Ajakirjanik Lauri Tankleri juhitud vestlusringis osalesid Robert Tšerenkov EMK esindajana, Helle Aan Raadio7-st, noorteajakirja Pluss tegevtoimetaja Katarina Kaleininkas, Päevasõna toimetaja Tarmo Lilleoja, Eesti Kiriku tegevtoimetaja Liina Raudvassar ning ajakirja Koduteel toimetaja Marjana Luist.
Aitas suur soov
Rein Laanser rääkis, et nõukogude ajal sada aastat tagasi alustatud Kristliku Kaitsja ilmumine katkes ning sai taas võimalikuks alles poliitiliste olude muutudes. 1990. aasta mais alustas Urmas Rahuvarm Kuressaare kogudusest EMK aastakonverentsi otsusel ajakirja toimetamist. Nimeks valiti Koduteel 1930. aastatel Saaremaal ilmuma hakanud samanimelise ajakirja järgi, seega loobuti 1920. aastast ilmunud ajakirjaga Kristlik Kaitsja jätkamisest.
„Oli raske, aga põnev aeg ja ajakirja väljaandmine tähendas tööd kogu perele,“ nimetas Laanser, lisades, et toonastes oludes sai ajakirja välja anda vaid suure entusiasmiga. Puudusid korralikud tehnilised vahendid ja rahalised ressursid, samuti polnud lehetöösse panustanutel erialast väljaõpet.
Aga oli suur soov ja valmisolek aidata ületada vägivaldselt tekitatud lõhe kristliku perioodika väljaandmisel. Oluline oli, et sellekohast soovi väljendas selgelt ka kirikuvalitsus.
Vaimulik sõnum on ajatu
Endine EMK superintendent Taavi Hollman meenutas, et kirikuvalitsuse põhimõte oli vankumatu: „hoida ajakirja elus maksku mis maksab“. Ainelise toe saamiseks kasutati erinevaid viise, näiteks oli päris edukas Kodutee kohvik – pärast jumalateenistust sai kirikukohvil osta vabatahtlike valmistatud küpsetisi ning tulu läks ajalehe väljaandmiseks. Toetatud on ka välismaalt.
Aastast 1999 töötanud toimetuse kolleegium loodi, et pakkuda toimetajale sisulist tuge. Ligi 20 aastat oli ajakirja toimetajaks Kärt Jänes-Kapp Tallinna kogudusest, kes Tartu ülikoolis cum laude ajalooteaduskonna lõpetanuna oli ühiskonnas tuntud kui kirjastuse Koolibri ja ajakirja Horisont toimetaja.
Hollman tõi väljavõtteid enda kirjavahetusest Kärt Jänes-Kapiga. Viimased meilid, mille sisu puudutas ajakirja Koduteel numbrit, liikusid nende vahel viis päeva enne Kärdi raske haiguse tagajärjel saabunud surma 2015. aastal.
Alates 2019. aastast on toimetajaks superintendent Robert Tšerenkoviassistent Marjana Luist, kes viimast ajakirjanumbrit tutvustades toonitas, et vaimulikud sõnumid on ajatud: „Kolleegiumi taotlus ajakirja välja andes on innustada lugejaid vaimulikult kasvama, anda selge alus õpetusküsimustes ja julgustada täitma üleskutset, mis kehtib meile kõigile – kuulutada evangeeliumi.“ Toimetaja tänas kõiki neid, kes ajakirja Koduteel väljaandmisele isiklikult kaasa on aidanud. Kui ta palus saalis püsti tõusta ajakirja väljaandmise ja levitamisega ühel või teisel moel seotud inimestel, jäid istuma vaid vähesed.
Liina Raudvassar