Issanda sõjaväe kaitse all
/ Autor: Tauno Teder / Rubriik: Jutlus, Pühapäevaks / Number: 25. september 2024 Nr 35 /
Ja kui Joosua oli Jeeriko juures, sündis, et ta tõstis oma silmad üles ja vaatas, ja ennäe, tema ees seisis üks mees, paljastatud mõõk käes. Ja Joosua läks tema juurde ning küsis temalt: „Kas sa oled meie või meie vaenlaste keskelt?” Ja tema vastas: „Ei kumbagi, vaid ma olen nüüd tulnud kui Issanda sõjaväe vürst!” Siis Joosua heitis silmili maha ja kummardas ning küsis temalt: „Mida mu Issand räägib oma sulasele?” Ja Issanda sõjaväe vürst ütles Joosuale: „Võta jalatsid jalast, sest paik, kus sa seisad, on püha!” Ja Joosua tegi nõnda.
Joosua 5:13–15
Sellele pühapäevale langeb tänavu mihklipäev ehk peaingel Miikaeli (ja kõikide inglite) püha. Kuna tegemist on suurema (kuigi mitte otseselt suurima) pühaga, vähemalt meie kirikukalendris, ületab see oma tähtsuselt nii-öelda tavalist pühapäeva ja seetõttu on ka mihklipäeva pühitsemine sel pühapäeval peateemaks.
Piiblis räägitakse inglitest siin ja seal, kuigi mitte liiga palju, ja erinevalt kaasaegses rahvausundis esinevatest arusaamadest pole neil eraldiseisvat kohta ega tähendust Jumalast või temaga võrreldes. „Eks nad kõik ole vaid teenijad vaimud, läkitatud abistama neid, kes ükskord pärivad pääste?”, küsib retooriliselt heebrealastele kirjutanu (Kiri heebrealastele 1:14), olles enne tõdenud, et Jumal, kes muiste rääkis oma rahvale prohvetite kaudu, „on nüüd päevade lõpul meile rääkinud Poja kaudu, … kes … on pärast seda, kui ta oli täide viinud pattudest puhastamise, istunud Ausuuruse paremale käele kõrgeimas taevas ning saanud ülemaks inglitest” (Kiri heebrealastele 1:1–4).
Aga kuna Jumala lunastustöö kavas Jeesuse Kristuse läbi seisavad omal kohal ja oma teenimisülesandega ka inglid, sh peaingel Miikael, siis tuleb ristirahvana meil neist ka rääkida, neile mõelda ja nende kaudu tulevat abi ning eestkostet vastu võtta.
Peaingel Miikael, kelle kaudu rahvakalendri mihklipäev oma nime saanud, on Piiblis mainitud nimepidi neljal korral (loe Taaniel 10:13jj, Taaniel 12:1, Juuda kiri salm 9 ja Johannese ilmutus 12:7). Jutluse eel seisvas kirjakohas on ta pärimust mööda sees ilma nimeta, olles Jumala sõjaväe vürst (kreekakeelses tõlkes peastrateeg), kes Joosuale ja Iisraeli rahvale appi tuleb.
Miikael tähendab heebrea keelest maakeelde tõlgituna „Kes on nagu Jumal”. Miikaeli kõrval on Piiblis mainitud ka peaingleid Gaabrieli ja Raafaeli, juudi ja kristlikus pärimuses nimepidi aga kokku seitset peainglit.
Kristlik traditsioon kirjeldab Miikaeli puhul eelmainitud Piibli kirjakohtade alusel või neist inspireerituna nelja ülesannet: 1) võitlus saatanaga ja temaga koos langenud inglitega, 2) Jumala rahva (VTs juutide, UTs kristlaste) kaitsmine ehk Kiriku patrooniks olemine, 3) usklike hingede päästmine kurja küüsist surmatunnil ja nende kohtusse toimetamine, ning 4) taevase liturgia juhtimine (vt Johannese ilmutus 8:3jj). Lisaks on Miikaeli kogetud koos peaingel Raafaeliga ka tervendaja inglina, mille kohta pärimused tulevad nii vanast Früügiast kui ka Roomast.
Früügias, täpsemalt Kolossa kuumaveeallikate kandis hakati peaingel Miikaeli austama ja püha temale peeti 6. septembril. Konstantinoopolis peeti Miikaeli püha 8. novembril ja nii on see õigeusu kirikutes tänini, ka Eestis. 29. september kui Miikaeli päev on pärit Roomast, kus seda päeva pühitseti Via Salarial asunud peaingel Miikaeli kiriku pühitsemise meenutuseks. Lisaks sellele on peetud mihklipäevi peaingli ilmumiste meenutuseks erinevates paikades ka näiteks 8. mail ja 16. oktoobril.
Mihklipäev, nagu öeldud, on olnud üsna suur püha, ka kohustuslik püha, seda meiegi maal. Saksamaal on püsima jäänud tava lugeda kirikuaasta pühapäevi pärast mihklipäeva ka evangeelsetes kirikutes. Meie esivanematel oli mihklipäev hooajapalga, rentide ja muude arvete maksmise tähtajaks. Igal oinal oma mihklipäev! Eestis on olnud keskajal pühale Miikaelile pühendatud tsistertslaste naiskloostrid Tallinnas ja Tartus. Tänases EELKs tegutseb jätkuvalt üksteist peaingel Miikaeli kirikut ja kogudust.
Issanda inglid, sealhulgas tema sõjaväed peaingel Miikaeli juhatusel toimivad kaasa meie kaitseks ja juhatamiseks meie eest surnud ja ülestõusnud Kristuse läbi Jumala juurde. See kaitse ja juhatus on siin kohal nii pidu- kui argipäevades, sõjas ja rahus, elus ja surmas. Kristusesse uskujate teekond on nõnda Jumala hoole all. „Võta jalatsid jalast, sest paik, kus sa seisad, on püha!” Aamen.
Tauno Teder
Häädemeeste Miikaeli koguduse õpetaja